Trwa ładowanie...
d14zlnk

Nastroje Polaków w IX lepsze niż w VIII, ale nadal kiepskie - TNS OBOP

17.9.Warszawa (PAP) - 60 proc. Polaków jest zdania, że sprawy w Polsce zmierzają w złym kierunku, a 27 proc. uważa, że idą w dobrą stronę - wynika z wrześniowego badania TNS OBOP....
Share
d14zlnk

17.9.Warszawa (PAP) - 60 proc. Polaków jest zdania, że sprawy w Polsce zmierzają w złym kierunku, a 27 proc. uważa, że idą w dobrą stronę - wynika z wrześniowego badania TNS OBOP. Respondenci są nieco bardziej optymistyczni w porównaniu z sierpniem, ale nastroje są gorsze niż w badaniu z września 2008 r.

"60 proc. Polaków uważa, że sprawy w naszym kraju zmierzają w złym kierunku. Nieco ponad jedna czwarta (27 proc.) jest przeciwnego zdania. Co ósmy (13 proc.) nie ma wyrobionej opinii na ten temat" - napisano w raporcie.

"W porównaniu z wynikami z zeszłego miesiąca nastroje społeczne Polaków uległy nieznacznej poprawie - o 3 punkty procentowe zmniejszyła się grupa tych, którzy twierdzą, że sprawy w Polsce idą w złym kierunku. Wobec nastrojów z września 2008 r. pozytywne oceny biegu spraw w Polsce we wrześniu 2009 r. są jednak niższe o 6 punktów procentowych przy 10-cio procentowym wzroście ocen negatywnych" - dodano.

d14zlnk

Niemal dwie trzecie respondentów uważa, że polska gospodarka znajduje się w kryzysie, 30 proc. sądzi, że gospodarka się rozwija - wynika z badania.

"Prawie dwie trzecie Polaków (65 proc.) uważa, że polska gospodarka znajduje się w kryzysie, w tym 18 proc. sądzi, że jest to kryzys głęboki. Natomiast prawie jedna trzecia mieszkańców Polski (30 proc.) ocenia polską gospodarkę jako rozwijającą się, przy czym zdecydowana większość z nich mówi tu o powolnym rozwoju (27 proc. ankietowanych)" - napisano.

"W porównaniu z wynikami sondażu sierpniowego wyraźnie zwiększyła się grupa osób dobrze oceniających kondycję naszej gospodarki (z 22 proc. do 30 proc.). Jednak w porównaniu z danymi sprzed roku Polacy zdecydowanie gorzej oceniają jej stan. We wrześniu 2008 r. grupa osób uważających, że polska gospodarka rozwija się, była prawie dwa razy liczniejsza (57 proc.) niż teraz" - dodano.

24 proc. Polaków spodziewa się poprawy warunków życia w kraju w ciągu najbliższych 3 lat, 31 proc. jest zdania, że warunki się pogorszą.

d14zlnk

"Prawie co czwarty Polak (24 proc.) spodziewa się, że w najbliższych trzech latach warunki życia ludności poprawią się, dwóch na pięciu (40 proc.) jest przekonanych, że będzie mniej więcej tak samo, natomiast prawie co trzeci (31 proc.) przewiduje pogorszenie warunków materialnych w ciągu trzech lat, przy czym 5 proc. przewiduje, że będzie to znaczne pogorszenie" - napisano w raporcie.

"W porównaniu z zeszłym miesiącem prognozy zmian materialnych warunków życia ludzi nieznacznie się poprawiły, co widoczne jest w zmniejszeniu się grupy osób przewidujących pogorszenie (z 38 proc. do 31 proc.). Jednak w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku odnotowujemy spadek optymizmu, z jakim Polacy patrzą w przyszłość - osób przewidujących poprawę warunków życia jest o jedną czwartą mniej (24 proc. wobec 32 proc. we wrześniu 2008 r)" - dodano.

Sondaż zrealizowano w dniach 3-6 września 2009 r. na reprezentatywnej, losowej 1002-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 15 roku życia.(PAP)

fdu/ pam/

d14zlnk

Podziel się opinią

Share
d14zlnk
d14zlnk