Trwa ładowanie...

Nasze rachunki za gaz wzrosną o 7,9 proc.

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę dla paliw gazowych dla PGNiG. Ceny gazu ziemnego wysokometanowego wzrosną średnio o 11,1 proc. - poinformował PGNiG w komunikacie. Zmiana taryf oznacza 7,9 proc. podwyżkę na rachunku odbiorcy gazu.
Share
Nasze rachunki za gaz wzrosną o 7,9 proc.
Źródło: AFP
d4krmuy

Nowa stawka dla odbiorców gazu wysokometanowego wyniesie 0,9983 zł za metr sześcienny.

Polecamy: » Zobacz cały raport "Fala podwyżek" » Najnowsze wiadomości z kraju i świata » Prostsze podatki? Niższy ZUS? Sprawdź jak to możliwe! (
http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1485298860&de=1485385140&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=CHFPLN&colors%5B0%5D=%230082ff&fg=1&tid=0&fr=1&w=300&h=140&cm=0&lp=1 )

d4krmuy

Odbiorcy gazu ziemnego zaazotowanego zapłacą więcej średnio również o 11,1 proc. Nowa opłata wyniesie 0,6327 zł za metr sześcienny.

_ Ceny gazu mogą spaść od drugiego kwartału 2009 roku, a zdecyduje o tym cena ropy naftowej i kurs złotego wobec dolara _ - poinformował prezes URE Mariusz Swora.

_ Możliwe jest obniżenie cen gazu od drugiego kwartału 2009 rok. Są instrumenty w prawie energetycznym, które pozwalają wymusić obniżenie taryfy. Wszystko jest zależne od cen ropy i kursu USD/PLN _ - powiedział Swora na konferencji prasowej.

Podwyżki cen gazu wejdą w życie po 14 dni od daty publikacji decyzji w biuletynie branżowym URE.

d4krmuy

Podwyżka będzie obowiązywała od 1 listopada - wynika z decyzji prezesa URE.

Droższy gaz, wyższa inflacja

Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Urząd Regulacji Energetyki, mimo wcześniejszych zapowiedzi, iż ceny gazu w tym roku już nie wzrosną, ostatecznie zgodził się na podwyżkę taryf PGNiG o 11,1%. To dobra wiadomość dla akcjonariuszy spółki i oczywiście nienajlepsza dla odbiorców gazu. Podwyżka wyjdzie w życie na początku listopada. Oznacza ona wzrost inflacji o około 0,2 pkt. Procentowego plus ewentualny efekt pośredni w kolejnych miesiącach.

Oznacza to, że inflacja w tym roku może już nie spaść poniżej 4% r/r, choć wcześniej było to prawdopodobne. Z drugiej strony, można oczekiwać, iż największe podwyżki mamy już za sobą. Mimo słabszego złotego, bardzo silny spadek cen ropy powoduje, że w przyszłym roku gaz kupowany przez polskiego monopolistę będzie tańszy.

d4krmuy

Podziel się opinią

Share
d4krmuy
d4krmuy