Trwa ładowanie...
d284z2j

Nawet władze USA nie mają litości dla dolara. Jest najsłabszy od lat

Nie widać końca przeceny dolara. W środę kurs wymiany spadł poniżej 3,37 zł, co po raz ostatni miało miejsce w grudniu 2014 roku. Wsparciem dla amerykańskiej waluty nie okazało się szybkie porozumienie polityków w sprawie budżetu. Dodatkowo, jej osłabieniu sprzyjają bagatelizujące sytuację słowa amerykańskich przedstawicieli w Davos.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dla amerykańskiej waluty nastał bardzo trudny czas.
Dla amerykańskiej waluty nastał bardzo trudny czas. (East News)
d284z2j

Środa przynosi nowe ponad 3-letnie minima notowań dolara. Za amerykańską walutę płaci się już poniżej 3,37 zł. To o 14 groszy mniej niż jeszcze 2 tygodnie temu. Niewspominając o tym, że dokładnie rok temu kurs wymiany przekraczał 4 zł.

Na dolarze skupia się większość ostatnich komentarzy analityków walutowych, którzy podkreślają jego niesamowitą słabość.

- W ciągu ostatnich 24 godzin skłonność inwestorów do wyprzedaży dolara nasiliła się, przyćmiewając wszystkie inne czynniki - wskazuje Konrad Białas, główny ekonomista TMS Brokers. Dodaje, że na rynku nie ma litości dla dolara, co objawia się tym, że jest wyceniany najniżej od ponad trzech lat i to nie tylko w relacji do złotego, ale i innych głównych walut świata.

d284z2j

M.in. brytyjski funt wybił się ponad 1,40 USD i jest najwyżej od czasu referendum w sprawie Brexitu.

Dolar - najważniejsza waluta świata

O straconej wierze w dolara mówi także Arkadiusz Balcerowski z XTB. - Pomimo faktu, że w Stanach Zjednoczonych zakończyliśmy kilkudniowy okres paraliżu rządu federalnego, czynnik ten nie stanowił żadnego punktu zwrotnego dla notowań amerykańskiej waluty - zauważa anaityk.

d284z2j

Co więc stoi za słabością dolara? Według Marka Rogalskiego z DM BOŚ rynki znalazły właśnie nowy pretekst do wytłumaczenia tej tendencji. To komentarze ze strony oficjeli amerykańskiego rządu sugerujące, że Biały Dom nie będzie bronił polityki "mocnego dolara".

Przebywający na Forum Ekonomicznym w Davos sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin oświadczył, ze słabszy dolar jest dobry dla handlu.

- Rynki obawiają się, że piątkowe przemówienie Donalda Trumpa w Davos może cechować wyraźny protekcjonizm będący elementem jego programu "America First", a USA będą chciały wykorzystać słabość dolara jako element wojny handlowej. Niewykluczone, że takie rozumowanie, to gruba przesada, ale rynek na razie nie chce się nad tym nadmiernie zastanawiać - komentuje Rogalski.

Podziel się opinią

Share

d284z2j

d284z2j
d284z2j