Trwa ładowanie...
dixji5n
16-07-2014 13:05

NBP chce szybkiego powołania Rady ds. Ryzyka Systemowego

Narodowy Bank Polski w opublikowanym w środę opracowaniu "Raport o stabilności systemu finansowego" rekomenduje szybkie powołanie Rady ds. Ryzyka Systemowego.

dixji5n
dixji5n

W ubiegłym tygodniu we wspólnym komunikacie Rada Polityki Pieniężnej oraz zarząd NBP poinformowały, że utworzenie Rady ds. Ryzyka Systemowego oraz ustanowienie postępowania związanego z uporządkowaną likwidacją banków jest zasadne i potrzebne, aby skuteczniej wpływać na bezpieczeństwo i stabilność systemu finansowego.

"Należy dążyć do szybkiego uchwalenia ustawy powołującej Radę ds. Ryzyka Systemowego - organu odpowiedzialnego za nadzór makroostrożnościowy nad krajowym systemem finansowym, którego kształt i uprawnienia będą zapewniały skuteczną identyfikację, ocenę i ograniczanie ryzyka systemowego" - napisano w raporcie.

"Pozwoli to wzmocnić instytucjonalne ramy krajowej sieci bezpieczeństwa finansowego oraz wykonać +Zalecenie Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego w sprawie mandatu makroostrożnościowego organów krajowych+" - dodano.

Projekt ustawy wprowadza również do prawa polskiego część zapisów nowej dyrektywy UE - CRD o wymogach kapitałowych.

dixji5n

"Pożądana jest także szybka implementacja pozostałych przepisów tej dyrektywy" - uważa bank centralny.

Na początku lipca projekt ustawy o nadzorze makroostrożnościowym nad krajowym systemem finansowym, który zakłada m.in. powołanie Rady ds. Ryzyka Systemowego, został wycofany z obrad Stałego Komitetu Rady Ministrów, ale resort finansów chce nadal przedłożyć go rządowi w III kwartale 2014 r.

Projekt ustawy został 21 maja przyjęty przez Komitet ds. Europejskich i skierowany na Komitet Rady Ministrów, który wskazał na potrzebę uzgodnienia spornych kwestii. Z informacji zamieszczonych w komunikacie KRM wynika, że 27 maja osiągnięto kompromis między MF, NBP i MSZ w sprawie dokumentu.

Istotą projektowania ustawy jest wprowadzenie na gruncie prawa polskiego formalnych ram polityki makroostrożnościwej, dzięki którym możliwa będzie ocena, monitorowanie oraz ograniczanie ryzyka systemowego systemu finansowego. Organem odpowiedzialnym za nadzór makroostrożnościowy będzie Rada ds. Ryzyka Systemowego.

Rada dysponować ma narzędziami makroostrożnościowymi - możliwością określania współczynników buforów kapitałowych oraz terminów ich obowiązywania.

dixji5n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dixji5n