NBP: Firmy niechętnie obniżają marże przy spadających cenach surowców
Warszawa, 28.01.2015 (ISBnews) - Spadki cen surowców- przede wszystkim ropy naftowej - mogą nie wpłynąć pozytywnie w najbliższym czasie na spadki cen towarów i usług w sektorze przedsiębiorstw, informuje Narodowy Bank Polski (NBP) w komentarzu do ankiety przeprowadzanej w grudniu ub. r. wśród 1521 firm.
28.01.2015 13:16
"Od końca 2012 r. obserwujemy ujemną dynamikę cen PPI, a od połowy 2014 r. znaczący spadek cen ropy naftowej na rynkach światowych, a w efekcie tego również obniżki cen paliw. I choć skala spadków cen paliw jest w Polsce znacznie mniejsza niż ropy naftowej, a spadki cen PPI są rzędu 1-2% w skali roku, to obniżki te obserwowane są od dłuższego czasu i w zauważalny sposób przekładają się na koszty sektora przedsiębiorstw, a w efekcie tego mogą mieć wpływ na utrwalenie się ujemnych oczekiwań inflacyjnych" - czytamy w raporcie.
NBP podkreśla, że ze względu na relatywnie duży udział kosztów paliw w kosztach branży transportowej, to ona powinna obecnie odczuć najsilniejsze skutki spadku cen. Wskazywać na to mogą również deklaracje przedsiębiorstw.
"Obserwowane spadki cen surowców zostały uznane bowiem za generalnie korzystne z punktu widzenia kondycji firm, w tym szczególnie pozytywnie oceniła te spadki grupa firm transportowych" - czytamy dalej w raporcie.
Jak podaje bank, z przeprowadzonej analizy wynika, że firmy które uważają spadki cen PPI za korzystne, same rzadziej obniżają ceny, ale są niejako beneficjentami tych obniżek, zyskując na malejących kosztach surowców. Skutkiem tego osiągają też wzrost marż. Według banku, dane historycznie pokazują, że między zmianami cen paliw i zmianami cen transportu nie ma dodatniej korelacji. Wpływ na to ma m.in. niejednorodny charakter branży, ale także wysoki stopień konkurencji w jej obrębie.
"Podsumowując, trudno jednoznacznie ocenić, czy w najbliższym czasie obserwowane spadki cen surowców, w tym paliw, spowodują wyraźniejsze i powszechne spadki cen towarów i usług w sektorze przedsiębiorstw. Prognozy cen pozostają, co prawda, na jednym z najniższych poziomów w historii badań (ale też obserwowane w ciągu ostatniego kwartału zmiany nie pokazały wzrostu odsetka firm zamierzających obniżyć ceny), a presja na dokonanie obniżek cen nieznacznie rośnie w odczuciu firm, ale jednocześnie branża transportowa, która najbardziej zyskuje na spadkach cen paliw nie sygnalizuje obniżek, natomiast pozostałe branże odznaczają się relatywnie niskim udziałem kosztów paliw w kosztach ogółem (w przetwórstwie 1,4%). Być może zatem firmy będą się starały wykorzystać tę sytuację, żeby osiągnąć wyższą rentowność sprzedaży" - czytamy w raporcie.
(ISBnews)