NBP kończy prace nad dodaniem SPW w USD/CHF/JPY do listy aktywów w transakcji zabezpieczonych - ACI
16.11. Warszawa (PAP) - NBP finalizuje prace nad możliwością dodania obligacji RP denominowanych w USD, CHF i JPY do listy akceptowanych aktywów w transakcjach zabezpieczonych -...
16.11.2011 | aktual.: 16.11.2011 10:53
16.11. Warszawa (PAP) - NBP finalizuje prace nad możliwością dodania obligacji RP denominowanych w USD, CHF i JPY do listy akceptowanych aktywów w transakcjach zabezpieczonych - wynika z komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej Stowarzyszenia Rynków Finansowych ACI Polska.
"W nawiązaniu do wniosku ACI POLSKA przesłanego na ręce Wiceprezesa Witolda Kozińskiego przedstawiciele NBP potwierdzili, że finalizują prace nad możliwością dodania obligacji RP denominowanych w dolarach, frankach szwajcarskich oraz jenach do listy akceptowanych aktywów w transakcjach zabezpieczonych" - napisano w notatce ze spotkania Zarządu ACI Polska z wiceprezesem NBP Witoldem Kozińskim 10 listopada 2011 r.
"Komunikatu w tej sprawie należy się spodziewać w najbliższym czasie" - dodano.
Z notatki wynika, że zdaniem przedstawicieli NBP zmiana prawa podatkowego eliminującego możliwość unikania opodatkowania od zysków kapitałowych od depozytów osób fizycznych może spowodować wzrost stawek referencyjnych.
"Przyczyny wzrostu popytu na depozyty denominowane w złotym wynikały z ich wysokiej ceny w transakcjach FX swap (w stosunku do ceny depozytu), chęci pozyskania finansowania przez przełom roku oraz prawdopodobnie w wyniku transakcji zakupu firmy POLKOMTEL, która wygenerowała dodatkowy popyt na złotego oraz doprowadziła do zmian struktury płynności na rynku" - napisano w dokumencie.
"Przedstawiciele NBP zwrócili także uwagę na fakt, iż zmiana prawa podatkowego eliminującego możliwość unikania opodatkowania od zysków kapitałowych od depozytów osób fizycznych może także wpływać na cenę pieniądza na rynku, a tym samym na wzrost stawek referencyjnych. Wysoka cena, po jakich banki przyjmują depozyty od ludności przekłada się pośrednio na cenę offer na rynku" - dodano. (PAP)
pje/ fdu/ asa/