NBP na poważnie bierze się za interchange

Stawki opłat interchange powinny spaść do średniego poziomu krajowych opłat w UE w 2017 r. - podał NBP w komunikacie po posiedzeniu Zespołu Roboczego ds. Opłaty Interchange przy Radzie ds. Systemu Płatniczego.

NBP na poważnie bierze się za interchange
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

13.03.2012 | aktual.: 14.03.2012 08:29

"Narodowy Bank Polski przedstawił projekt raportu końcowego z prac Zespołu Roboczego ds. Opłaty Interchange wraz z załączonym projektem "Programu redukcji opłat kartowych w Polsce". Zasadniczym elementem Programu jest stopniowe obniżanie stawek opłaty interchange w Polsce w celu osiągnięcia poziomu średniego krajowych opłat w Unii Europejskiej w 2017 r." - napisano w komunikacie.

NBP podał w komunikacie, że członkowie zespołu zostali poproszeni o przedstawienie najpóźniej do dnia 16 marca 2012 r. swojego stanowiska wobec zaprezentowanej przez NBP wersji raportu końcowego.

"Członkowie zespołu upoważnili Przewodniczącego Zespołu do ustalenia ostatecznej wersji raportu po uwzględnieniu ewentualnych uwag, zgłoszonych przez Członków Zespołu, w terminie do dnia 22 marca 2012 r., po którym Członkowie Zespołu mogliby zgłosić albo bezwarunkową akceptację, albo zdanie odrębne do dnia 23 marca 2012 r." - napisano.

Raport zostanie przedstawiony Radzie ds. Systemu Płatniczego na jej posiedzeniu w dniu 30 marca 2012 r.

Pod koniec stycznia Narodowy Bank Polski opublikował raport pt. "Analiza funkcjonowania opłaty interchange w transakcjach bezgotówkowych na rynku polskim". Wskazał w nim, że stosowane przez wystawców kart opłaty interchange zniechęcają właścicieli punktów handlowych i usługowych do akceptowania kart, tym samym hamują rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce.

Opłata interchange to prowizja wypłacana na rzecz banku - wydawcy karty płatniczej - od każdej bezgotówkowej transakcji realizowanej przy użyciu karty. Obciąża ona sprzedawców, którzy akceptują karty.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)