Trwa ładowanie...
d19hsoz
10-02-2016 11:57

NBP: Należy kontynuować działania restrukturyzacyjne w sektorze SKOK

Warszawa, 10.02.2016 (ISBnews) - Narodowy Bank Polski (NBP) ocenia, że należy kontynuować działania restrukturyzacyjne w sektorze spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK), zmierzające do wzrostu efektywności działania i zwiększenia kapitałów tych kas, których sanacja jest możliwa, podał bank centralny.

d19hsoz
d19hsoz

"Sytuacja kapitałowa wielu spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych jest nadal trudna. Obserwowane tendencje w zakresie zyskowności oraz sytuacji kapitałowej tych kas nie wskazują, aby wraz z upływem czasu udawało się samodzielnie rozwiązywać problemy. Z tego względu restrukturyzacja powinna być kontynuowana" - podał bank centralny w "Raporcie o stabilności systemu finansowego - luty 2016 r."

W ocenie NBP, Kasy po restrukturyzacji powinny funkcjonować na bazie modelu silnych więzi pomiędzy członkami indywidualnych SKOK, zaś w przypadku tych kas, które nie są zdolne do dalszego działania, proces ich wyjścia z rynku powinien być przeprowadzony w sposób minimalizujący koszty publiczne, to jest przez przejęcie całkowite kas, albo wybranych praw majątkowych lub wybranych zobowiązań przez banki krajowe z wykorzystaniem narzędzi wsparcia ze strony BFG.

Ponadto, kluczowe znaczenie ma szybkie przyjęcie przepisów w zakresie resolution, które powinny obejmować sektor spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, czytamy także.

NBP ocenia, że sytuacja sektora SKOK pozostaje trudna i wymaga intensyfikacji procesów naprawczych.

d19hsoz

"W wyniku dotychczasowych działań - głównie likwidacji i przejęć - liczba kas spadła do 49, zmniejszyły się bieżące straty, wzrosły kapitały i ustabilizowała się sytuacja płynnościowa. Mimo to nadal wiele podmiotów wykazuje współczynniki wypłacalności poniżej regulacyjnego minimum lub wręcz ujemne kapitały. Utrzymuje się niska jakość portfela kredytowego (główne źródło problemów sektora SKOK), stan depozytów zmniejsza się" - czytamy w dokumencie.

SKOK- według NBP - nie generują bezpośrednio ryzyka systemowego: skala działalności tego sektora (około 1% aktywów sektora bankowego) oraz jego bezpośrednich powiązań z sektorem bankowym jest niewielka, a usługi finansowe świadczone przez kasy są substytutami usług oferowanych przez banki.

NBP wskazał jednak, że restrukturyzacja sektora SKOK ma pośrednio szersze konsekwencje, ponieważ angażuje środki Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG), przez co zmniejsza się zasób środków dostępnych w razie ewentualnych problemów w ważniejszych systemowo przypadkach. Zmniejszenie zasobów BFG mogłoby mieć skutki systemowe, podobnie jak zwiększenie obciążeń banków w celu ich odbudowy.

(ISBnews)

d19hsoz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19hsoz