Trwa ładowanie...
d2nqx7c

NBP nie planuje stosować niestandardowych instrumentów dla ograniczenia nadpłynności - Koziński

11.07. Warszawa (PAP) - Narodowy Bank Polski nie planuje obecnie stosować innych instrumentów niż standardowe w celu ograniczenia nadpłynności na rynku międzybankowym -...

Share
d2nqx7c

11.07. Warszawa (PAP) - Narodowy Bank Polski nie planuje obecnie stosować innych instrumentów niż standardowe w celu ograniczenia nadpłynności na rynku międzybankowym - poinformował w rozmowie z PAP wiceprezes banku centralnego Witold Koziński. Dodał, że dzięki wymianie przez resort finansów środków unijnych bezpośrednio na rynku walutowym, można zaobserwować wolniejsze tempo wzrostu nadpłynności.

"Nie rozważamy na razie stosowanie innych instrumentów (niż standardowe - PAP), aby ograniczać nadpłynność sektora międzybankowego" - powiedział PAP Koziński.

"Nadpłynność na rynku międzybankowym rośnie wolniej niż rosłaby, gdyby Ministerstwo Finansów nie zdecydowało się na wymianę środków z Unii Europejskiej bezpośrednio na rynku walutowym. Przyrost podaży pieniądza jest relatywnie niższy" - dodał.

MF w porozumieniu z bankiem centralnym podjął w kwietniu decyzję o rozpoczęciu wymiany środków z UE na FX. Jednym z powodów takich działań ma być możliwość zwiększenia efektywności sterylizacji nadpłynności w sektorze bankowym, gdyż nadpłynność ta wymaga coraz częstszych i kosztowniejszych operacji. (PAP)

bg/ asa/

d2nqx7c

Podziel się opinią

Share
d2nqx7c
d2nqx7c