Trwa ładowanie...
d4ianbd

NBP: przyjęcie euro wpływa na niższą zmienność kosztów obsługi długu publicznego

Przystąpienie do strefy euro znacząco
ogranicza zmienność kosztów obsługi długu publicznego, a
wrażliwość obligacji na szoki globalne jest bardzo zbliżona we
wszystkich krajach strefy - wynika z cząstkowego raportu NBP
"Zmienność długoterminowych stóp procentowych w krajach Unii
Europejskiej a wprowadzenie euro".

d4ianbd
d4ianbd

Według autorów raportu wejście do strefy euro stanowiło punkt zwrotny w dynamice drugich momentów przyrostów rentowności obligacji skarbowych krajów przyłączających się do unii monetarnej.

"Z punktu widzenia rządu jako emitenta obligacji, przystąpienie do strefy euro znacząco ograniczyło zmienność kosztów obsługi długu publicznego. Rządy uzyskały większą elastyczność w wyborze momentu emisji długu, ponieważ wycena obligacji podlegała mniejszym wahaniom nawet w warunkach poważnych zaburzeń na rynkach finansowych" - napisali autorzy raportu.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że profil ryzyka rynkowego związanego z utrzymywaniem obligacji skarbowych państw-członków strefy euro uległ istotnej zmianie.

"Bardzo silny wzrost korelacji miedzy rynkami długu krajów strefy euro(...) doprowadził do zaniku korzyści z międzynarodowej dywersyfikacji portfela w obrębie strefy euro. Efekty te łagodziła bardziej stabilna, i - w przypadku niektórych krajów - niższa zmienność cen obligacji skarbowych" - wynika z raportu.

d4ianbd

Korzyści te według autorów raportu wynikają prawdopodobnie z eliminacji ryzyka walutowego i ograniczenia ryzyka krótkoterminowych krajowych stóp procentowych.

Autorzy raportu uważają, że prawie doskonała korelacja rentowności obligacji i bardzo podobne kształtowanie się ich wariancji wskazuje na to, że uczestnicy rynku finansowego nie różnicują obligacji skarbowych krajów strefy euro ze względu na kraj pochodzenia.

"O ile nadal utrzymują się pewne różnice w wiarygodności kredytowej, potwierdzane miedzy innymi przez ceny kredytowych instrumentów pochodnych na obligacje i ratingi krajów, nie mają one dużego wpływu na kierunek i skale wahań cen obligacji" - napisano.

Po utworzeniu strefy euro spadła liczba bezpośrednich powiązań miedzy rynkami obligacji skarbowych badanych państw.

d4ianbd

"Wskazuje to na bardzo podobne reakcje rentowności obligacji krajów strefy euro na wydarzenia na rynku finansowym i wiąże się z niemal doskonałą korelacją rentowności obligacji" - napisano.

Autorzy raportu uważają, że spadek liczby powiązań w mechanizmie transmisji zmienności jest korzystny, ponieważ zmniejsza podatność cen na rynku finansowym na efekty zarażania. Korzyść ze stabilizacji zmienności na rynkach obligacji w największym stopniu dotyczy krajów o relatywnie niskiej wiarygodności kredytowej.

"Przed wstąpieniem do strefy euro, rządy tych krajów były wystawione na ryzyko silnego wzrostu kosztów obsługi zadłużenia, gdy tylko pojawiały się zaburzenia na międzynarodowym rynku finansowym. Rynki obligacji krajów o wyższej wiarygodności kredytowej były silniej zintegrowane już przed utworzeniem unii walutowej" - napisano.

d4ianbd

Po przystąpieniu do strefy euro, gdy obligacje wszystkich członków strefy euro są postrzegane bardzo podobnie, ich wrażliwość na szoki jest bardzo zbliżona.

"Wskazuje to, że potencjalne korzyści dla budżetu państwa i polskiego rynku obligacji skarbowych z przystąpienia Polski do strefy euro mogą być duże" - napisano.

NBP zastrzega, że wyniki pojedynczego projektu badawczego nie determinują wyników całego Raportu na temat pełnego uczestnictwa RP w trzecim etapie Unii Gospodarczej i Walutowej. Projekty badawcze mają charakter dokumentów wspierających. (PAP)

jba/ gor/

d4ianbd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ianbd