Trwa ładowanie...
d2cmqrt
27-02-2017 10:40

NBP uczci żołnierzy niezłomnych

Narodowy Bank Polski wprowadził w poniedziałek do obiegu dwie srebrne monety kolekcjonerskie z serii upamiętniającej powojenne podziemie antykomunistyczne - Żołnierzy Niezłomnych oraz Danutę Siedzikównę "Inkę" - poinformował NBP.

Share
d2cmqrt

"W ramach serii +Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni+ zostaną upamiętnieni żołnierze, którzy z odwagą, męstwem i poświęceniem przeciwstawili się sowieckiemu terrorowi" - napisał w folderze numizmatycznym prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński. Jak podkreślił, "emisja monet to wyraz szacunku oraz uznania dla walczących o niepodległą Rzeczpospolitą w trudnych powojennych czasach".

W ramach serii w tym roku Narodowy Bank Polski uczci również Witolda Pileckiego "Witolda", Feliksa Selmanowicza "Zagończyka" oraz Henryka Glapińskiego "Klingę".

W komunikacie NBP poinformował, że rewers inaugurującej serię monety przedstawia grupę żołnierzy na tle stylizowanych drzew, biało-czerwoną flagę z umieszczoną na niej kotwicą - symbolem Polski Walczącej oraz napis: "Zachowali się jak trzeba". Na rewersie drugiej monety znajduje się wizerunek Danuty Siedzikówny "Inki" oraz - identyczny jak na poprzedniej monecie - napis wraz z flagą. Awers monet przedstawia rozerwane więzienne kraty oraz wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Obie monety zaprojektowała Dobrochna Surajewska.

Monety, w nakładzie do 17 tys. sztuk, będą dostępne w cenie 120 zł w sklepie internetowym Kolekcjoner oraz w oddziałach okręgowych NBP.

NBP zaznaczył, że mianem "Żołnierze Niezłomni" określa się zbrojne powojenne podziemie niepodległościowe. Po roku 1944 o wolną Polskę walczyło około 200 tys. osób, 20 tys. z nich zginęło. Ostatni - 21 października 1963 r.

d2cmqrt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cmqrt
d2cmqrt