NBP upamiętnił zaślubiny Polski z Bałtykiem. 5000 monet w czwartek trafi do sprzedaży
830 zł trzeba będzie zapłacić za najnowszą srebrną monetę wyemitowaną przez Narodowy Bank Polski. Upamiętnia zaślubiny Polski z Bałtykiem. Wzrok przyciąga piękny bursztyn.
05.02.2020 | aktual.: 05.02.2020 20:41
5000 sztuk srebrnych monet trafi do sprzedaży we wszystkich Okręgowych Oddziałach NBP oraz sklepu internetowego "Kolekcjoner". Monety kolekcjonerskie NBP cieszą się ogromną popularnością, więc należy się spodziewać, że 6 lutego – bo wtedy moneta trafi do sprzedaży – przez oddziałami NBP będą się ustawiały długie kolejki.
Zobacz także
Jak wygląda nowa moneta? Na awersie przedstawiono odzyskaną część Pomorza, ograniczoną przez terytorium Niemiec oraz rybaka kaszubskiego ze zwojem sieci i z długim wiosłem, charakterystycznym dla regionu i okresu historycznego.
Z kolei na rewersie widnieje postać generała Józefa Hallera wjeżdżającego konno w wody Zatoki Puckiej w symbolicznym akcie zaślubin z morzem. "W tle stylizowana manifestacja patriotyczna 10 lutego 1920 roku, z silnym akcentem narodowym - flagami państwowymi". Poniżej znajduje się natomiast niewielki bursztyn.
- We wtorek 10 lutego 1920 roku około godziny 10.00 z Gdańska do Pucka wyruszył specjalny polski pociąg. (...) Delegacje przybyły do Pucka z całej Polski. "Masy ludu i wojska" w strugach deszczu "wśród bicia z dział" dotarły na "plac lotniczy", na którym zaimprowizowano kaplicę. Na maszt wciągnięto polską flagę i odprawiono Mszę Świętą. (...) Generał Józef Haller konno wjechał do morza. W imieniu Rzeczypospolitej wrzucił do wody platynowy pierścień od polskich gdańszczan i zakończył uroczystość słowami: "Oto dzisiaj dzień czci i chwały. Rozpostarł skrzydła Orzeł Biały, nie tylko nad ziemiami polskimi, ale i nad morzem polskim - pisze w folderze emisyjnym dr Jan Tarczyński.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl