Trwa ładowanie...
ddyi0vq

NBP: w maju znaczny przyrost podaży pieniądza

W maju zasoby pieniądza znacznie wzrosły - podał w piątek NBP. Największy wzrost depozytów odnotowano w sektorze przedsiębiorstw - o 3,8 mld zł (tj. 1,8 proc.) do poziomu 213,7 mld zł. Wzrosła też - po nieznacznym spadku miesiąc wcześniej - wartość depozytów gospodarstw domowych.

Share
ddyi0vq

Bank centralny poinformował, że jednocześnie istotnie wzrosło zadłużenie gospodarstw domowych, przedsiębiorstw, a także instytucji rządowych. Według komunikatu NBP do zwiększenia podaży pieniądza przyczyniła się przede wszystkim akcja kredytowa banków dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

W maju odnotowano znaczny przyrost należności ogółem - o 14,2 mld zł (tj. o 1,4 proc.). "Istotny wpływ na wielkość tego wzrostu miały zmiany nietransakcyjne związane z różnicami kursowymi. Po ich wyeliminowaniu łączne zadłużenie kredytobiorców zwiększyło się w opisywanym miesiącu o 5,6 mld zł (tj. o 0,5 proc.)" - wskazał NBP.

Bank centralny dodał, że należności banków od gospodarstw domowych zwiększyły się w maju o 9,7 mld zł (tj. o 1,6 proc.) do poziomu 619,2 mld zł, a należności od przedsiębiorstw o 4,2 mld zł (tj. 1,4 proc.) do poziomu 307,5 mld zł.

ddyi0vq

W maju odnotowano również pierwszy w tym roku miesięczny przyrost zadłużenia instytucji rządowych szczebla centralnego - o 0,5 mld zł (tj. 0,3 proc.) - do poziomu 150,6 mld zł - poinformował Bank w komunikacie.

Zgodnie z komunikatem NBP tzw. agregat M3, obrazujący łączną podaż pieniądza, wyniósł na koniec miesiąca 1 067,3 mld zł i był o 9,9 mld zł (tj. o 0,9 proc.) wyższy niż na koniec kwietnia.

Według banku centralnego w maju największy wzrost depozytów odnotowano w sektorze przedsiębiorstw - o 3,8 mld zł (tj. 1,8 proc.) do poziomu 213,7 mld zł. Maj był dopiero drugim miesiącem w tym roku, w którym depozyty przedsiębiorstw rosły - zaznaczył NBP. Wzrosła także - po nieznacznym spadku miesiąc wcześniej - wartość depozytów gospodarstw domowych. Na koniec maja ich stan wynosił 605,4 mld zł i był o 2,1 mld zł (tj. 0,4 proc.) wyższy niż na koniec kwietnia.

ddyi0vq

Podziel się opinią

Share
ddyi0vq
ddyi0vq