Trwa ładowanie...
d3t45d4

NBP: w sierpniu deflacja taka jak w lipcu

W sierpniu br. inflacja, po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła -0,4 proc., czyli tyle samo co miesiąc wcześniej - podał we wtorek NBP. Wskaźnik CPI w analizowanym okresie wyniósł -0,8 proc. w ujęciu rocznym - przypomina bank.

Share
d3t45d4

Narodowy Bank Polski opublikował we wtorek komunikat o wskaźnikach inflacji bazowej w sierpniu 2016 r. "W ślad za nieznacznym wzrostem wskaźnika CPI wzrosły trzy spośród czterech publikowanych przez NBP miar inflacji bazowej, a jedna miara pozostała na poziomie z poprzedniego miesiąca" - informuje NBP.

I tak, w relacji rok do roku inflacja: po wyłączeniu cen administrowanych (podlegających kontroli państwa) wyniosła -0,8 proc., wobec -0,9 proc. miesiąc wcześniej; po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych wyniosła 0,0 proc., wobec -0,1 proc. miesiąc wcześniej; po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła -0,4 proc., tyle samo co miesiąc wcześniej.

Tzw. 15-proc. średnia obcięta, która eliminuje wpływ 15 proc. koszyka cen o najmniejszej i największej dynamice, wyniosła -0,2 proc., wobec -0,3 proc. miesiąc wcześniej - zaznacza bank centralny.

d3t45d4

Przypomina, że podany 12 września br. przez GUS wskaźnik CPI za sierpień 2016 r. wyniósł -0,8 proc. (r/r).

"Do pogłębienia deflacji przyczynił się w największym stopniu wzrost dynamiki cen paliw do prywatnych środków transportu - o 0,9 pp. (do -10,2 proc. r/r w sierpniu br., w wyniku efektu bazy związanego z silniejszym spadkiem cen paliw w sierpniu ub.r.) oraz dalszy wzrost dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych - do 1,2 proc. r/r w sierpniu br. (wobec 1,0 proc. r/r w lipcu br.)" - głosi komunikat NBP.

d3t45d4

Podziel się opinią

Share
d3t45d4
d3t45d4