Trwa ładowanie...

NBP wprowadził do obiegu nową dwuzłotówkę

Narodowy Bank Polski wprowadził we wtorek do obiegu monetę dwuzłotową ze stopu Nordic Gold upamiętniającą okręt podwodny "Orzeł". Jest to druga moneta nowej serii monet okolicznościowych zatytułowanej "Polskie okręty" - poinformował bank w komunikacie.

Share
NBP wprowadził do obiegu nową dwuzłotówkę
Źródło: NBP
d36sc74

Narodowy Bank Polski wprowadził we wtorek do obiegu monetę dwuzłotową ze stopu Nordic Gold upamiętniającą okręt podwodny "Orzeł". Jest to druga moneta nowej serii monet okolicznościowych zatytułowanej "Polskie okręty " - poinformował bank w komunikacie.

Głównym motywem graficznym rewersu monety jest wizerunek płynącego po morzu ORP "Orzeł", okrętu podwodnego z okresu II wojny światowej. "Rewers monety zaprojektował Andrzej Nowakowski, a tradycyjny awers z orłem - Ewa Tyc-Karpińska" - czytamy w komunikacie.

Moneta została wybita w nakładzie 800 tys. sztuk. Jak poinformował bank, od wtorku dwuzłotówkę można kupić po cenie nominalnej w kasach oddziałów okręgowych NBP.

d36sc74

Polski okręt podwodny "Orzeł" został zbudowany ze składek społeczeństwa w stoczni w Vlissingen. Chrzest i wodowanie okrętu odbyło się 15 stycznia 1938 r., a matką chrzestną została Jadwiga Sosnkowska, żona gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego.

We wrześniu 1939 r. "Orzeł" brał udział w obronie Wybrzeża, następnie został "internowany" w Tallinnie, skąd zdołał się wydostać i przedrzeć się do Wielkiej Brytanii. Zaginął podczas patrolu na przełomie maja i czerwca 1940 r. Wraz z okrętem zginęło 6 oficerów, podchorąży oraz 53 podoficerów i marynarzy. Przyczyna i miejsce jego zatonięcia są nadal nieznane. Przyjęto, że "Orzeł" zatonął 7 czerwca po wpłynięciu na niemieckie miny.

Jak czytamy w komunikacie, okręt rozsławiły książki oraz film fabularny.

d36sc74

Podziel się opinią

Share
d36sc74
d36sc74