NBP wprowadził do obiegu prostokątną monetę o wartości 20 złotych
To pierwsza moneta kolekcjonerska w kolekcji NBP w tym roku o takim kształcie. Za prostokątną, srebrną monetę o wymiarach 4 cm na 2,8 cm trzeba zapłacić 190 zł. Upamiętnia 35. rocznicę zrywu antykomunistycznego w Lubinie.
W poniedziałek 28 sierpnia do obiegu trafiły zupełnie nowe monety kolekcjonerskie Narodowego Banku Polskiego. Srebrna dzudziestozłotówka upamiętnia 35. rocznicę zrywu antykomunistycznego w Lubinie.
Jest to 14. seria monet kolekcjonerskich wypuszczonych przez NBP w tym roku, ale pierwsza, w której moneta nie ma tradycyjnego okrągłego kształtu, a jest prostokątna (z lekko zaokrąglonymi kątami). Ma wymiary 4 cm na 2,8 cm. Co ważne, nakład tych unikatowych monet jest ograniczony do 15 tys. sztuk.
Ze względu na specyficzny kształ i niewielką liczbę dostępnych egzemplarzy monety sprzedawane są po cenie ponad 8-krotnie wyższej niż wynosi nominał. Za tę 20-złotówkę trzeba zapłacić 190 zł. Zakupu można dokonać w oddziałach okręgowych NBP w całej Polsce lub w sklepie internetowym.
Rewers monety przedstawia zarysy trzech męskich postaci, ślady po pociskach, szarfę oraz goździki leżące na bruku. Awers to biało-czerwona szarfa na tle sylwetek mężczyzn symbolizujących ofiary wydarzeń w Lubinie. Monetę zaprojektowała Dobrochna Surajewska.
31 sierpnia 1982 roku w Lubinie, w drugą rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, odbyły się demonstracje.
- Manifestanci skandowali hasła "Uwolnić internowanych", "Znieść stan wojenny". (…) W interwencji, mającej na celu rozproszenie manifestujących, brały udział oddziały Milicji Obywatelskiej oraz ZOMO, które (…) użyły broni z ostrą amunicją. (…) Rannych zostało ponad dwadzieścia osób, z tego siedem ciężko. Trzy postrzelone osoby: Andrzej Trajkowski, Mieczysław Poźniak i Michał Adamowicz zmarły - wspomina w folderze emisyjnym dr Marek Zawadka, dyrektor Ośrodka Kultury "Wzgórze Zamkowe" w Lubinie.
Aby powstrzymać falę protestu, zgromadzono ponad tysiąc funkcjonariuszy spoza terenu województwa, a samo miasto odcięto od reszty kraju na siedem dni.
Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP - w tym kolekcjonerskie - są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Można więc nimi bez problemu płacić w sklepach. Oczywiście według ich wartości nominalnej.