Trwa ładowanie...
d3ei9g4

Neuca podtrzymuje prognozę 90 mln zł zysku w 2014 r.,chce poprawić wynik w IV kw

Warszawa, 12.10.2014 (ISBnews) - Po wynikach za trzy kwartały Neuca podtrzymuje prognozę wypracowania 90 mln zł zysku netto bez zdarzeń jednorazowych, poinformował prezes Piotr Sucharski. W jego  ocenie, wysiłki podejmowane przez grupę w różnych obszarach przełożą się na poprawę wyników w czwartym kwartale i dadzą podstawę do solidnych wzrostów w 2015 r.
Share
d3ei9g4

?Intensywne działania restrukturyzacyjne w połączeniu z niższą marżą urzędową znalazły odbicie w niższych od ubiegłorocznych wynikach za trzeci kwartał. Obecne wyniki sprawiają, że realizacja prognozy na 2014 r. jest dużym, ale jak najbardziej realnym wyzwaniem. Zgodnie z założeniami przewidujemy, że pełne efekty integracji ACP Pharma będą widoczne w przyszłym roku, a częściowo już w czwartym kwartale, co zwiększa prawdopodobieństwo wykonania naszego planu finansowego" - napisał prezes Piotr Sucharski w liście do akcjonariuszy.

W maju Neuca poinformowała, że prognozuje, że w 2014 grupa osiągnie 90 mln zł zysku netto bez zdarzeń jednorazowych, o ponad 10% więcej r/r.
Neuca po trzech kwartałach 2014 roku wypracowała 59,2 mln zł zysku netto, o 17% mniej niż przed rokiem. Bez zdarzeń jednorazowych grupa zarobiła 50,2 mln zł, 25% mniej niż w analogicznym okresie ub. r.

Na niższy zysk wpłynął spadek marży urzędowej, koszty restrukturyzacji ACP Pharma, a także konsolidacja ujemnego wyniku przejętej spółki.
?Po analizie wyników za 9 miesięcy tego roku Neuca podtrzymuje realizację prognozy finansowej na poziomie 90 mln zł bez zdarzeń jednorazowych" - czytamy w raporcie.

d3ei9g4

Neuca poinformowała, że dzięki połączonym potencjałom firm oraz intensywnej pracy nad jakością obsługi klienta w ciągu trzech miesięcy grupie udało się zwiększyć udziały rynkowe do 31%, tj. o blisko punkt procentowy.

Równolegle z pracami restrukturyzacyjnymi grupa rozwijała również nowe biznesy. W lipcu Neuca przejęła pierwszą przychodnię lekarską. W kolejnych miesiącach zakupiła następne placówki i obecnie posiada 9 przychodni obsługujących ponad 36 tys. pacjentów.

W III kw. Neuca wprowadziła na rynek kolejne 45 produktów, w efekcie w portfolio jest ich już ponad 320. Spółka sfinalizowała także prace związane ze startem zakładu w Swarzędzu (wdrożenie linii do pakowania), który rozpocznie działalność jeszcze w tym roku.
?Wierzymy, że nasze wysiłki podejmowane w różnych obszarach przełożą się na poprawę wyników w czwartym kwartale i dadzą podstawę do solidnych wzrostów w 2015 r." - czytamy także w liście prezesa do akcjonariuszy.

W III kw. 2014 roku grupa Neuca zanotowała wzrost przychodów ze sprzedaży o 21% do poziomu 1,74 mld zł przy wzroście rynku hurtu aptecznego o 4,9%. Wzrost przychodów jest efektem połączenia z grupą ACP Pharma. Narastająco po III kwartałach 2014 roku grupa zanotowała wzrost przychodów ze sprzedaży o 9% do 4,79 mld zł.

d3ei9g4

Rentowność sprzedaży brutto wyniosła 8,91% po 9 miesiącach (spadek o 0,59 pp. r/r). Rentowność sprzedaży brutto wyniosła w III kw. 2014 r. 8,59% i była niższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego o 0,74 pp.

?Na wyniki grupy negatywny wpływ miały zmiany prawne w zakresie marż na leki refundowane, obniżające ich poziom o 1 pp. w porównaniu do roku poprzedniego oraz połączenie z Grupą ACP Pharma, która realizuje niższą marżę brutto na sprzedaży" - czytamy w raporcie.

Akwizycja spółek z grupy ACP Pharma a także konsolidacja obu grup miały wpływ na wzrost kosztów sprzedaży i kosztów ogólnego zarządu do poziomu 358,0 mln zł narastająco po III kwartałach 2014 r. (wzrost o 13% r/r). W III kw. 2014 r. łączny wzrost kosztów sprzedaży i ogólnego zarządu wyniósł 26,7 mln zł ( wzrost o 25% r/r).

Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 57,2 mln zł po trzech kwartałach i był niższy o 33% w skali roku. W III kw. zysk ten wyniósł 15,3 mln zł i był niższy 0 32% w skali roku. Na spadek rentowności operacyjnej istotny wpływ miały zdarzenia jednorazowe związane z restrukturyzacją grupy.

Grupa Neuca jest liderem rynku hurtowej sprzedaży leków. Udział grupy w rynku hurtu aptecznego wyniósł średnio 26,1% w 2013 r.

(ISBnews)

d3ei9g4

Podziel się opinią

Share
d3ei9g4
d3ei9g4