Trwa ładowanie...
d1nr7go

Neumann: nowe rozwiązania reformy emerytalnej nie naruszają jej istoty

Dodatkowe rozwiązania nie naruszają istoty reformy emerytalnej, a dają poczucie bezpieczeństwa - tak zawarte przez Platformę i PSL porozumienie ws. tej reformy ocenia Sławomir Neumann (PO).

Share
d1nr7go

Jak powiedział PAP Neumann - jak to w kompromisie - nikt z przyjętego porozumienia nie jest do końca zadowolony. - Pewnie część doktrynalnych ekspertów będzie uważała, że to i tak jest za mało i należałoby jeszcze twardziej i mocniej pójść. A część osób, które uważają, że ta reforma w ogóle nie powinna mieć miejsca i tak będzie uważała, że jest to o krok za daleko. Tak to już jest z kompromisami - mówił.

- Wprowadzamy kilka rozwiązań, które będą dawały poczucie bezpieczeństwa. Nie ma oczywiście gwarancji, że będzie się mogło z tych emerytur częściowych żyć na wysokim poziomie, ale dają one gwarancje bezpieczeństwa, szczególnie dla tych ludzi, którzy obawiali się, że nie będą mogli pracować w tym podwyższonym wieku, czyli kobiet po 62. roku, mężczyzn po 65. Oczywiście pod warunkiem, że wcześniej wypracowali kapitał - dodał Neumann.

W jego ocenie dodatkowe rozwiązania nie naruszają "twardego jądra" reformy.

d1nr7go

- Ja bym to nazwał takim bezpiecznikiem dla osób, które będą miały trudności na rynku pracy - podkreślił. Według niego nie jest tak, że wszyscy będą z częściowej emerytury korzystać, bo - w jego ocenie - po prostu nie będzie to opłacalne. - Opłacać się będzie utrzymywać z pracy - powiedział Neumann.

Zastrzegł, że ktoś, kto będzie chciał przejść na emeryturę częściową, będzie korzystał z własnego kapitału. - To nie będą pieniądze budżetowe. Wypłacanie emerytury częściowej będzie potem obniżało wysokość tej emerytury 100-procentowej - podkreślił. Dlatego - jego zdaniem - ktoś, kto zobaczy wyliczenia emerytury częściowej, a potem możliwą wysokość emerytury całkowitej, dwa razy się zastanowi, czy to się opłaca, czy nie.

- Jeżeli ten człowiek będzie miał pracę, to jestem przekonany, że mu się to nie będzie opłacało i że będzie dalej pracował. Ale dla tych ludzi, którym się nie powiedzie na rynku pracy, to jest jakieś rozwiązanie, które zabezpiecza ich na przyszłość - dodał.

W ocenie Neumanna porozumienie pokazuje, że koalicja PO-PSL trwa i ma się dobrze.

d1nr7go

- Jak widać potrafimy znaleźć porozumienie w trudnych sprawach, które nie przysparzają nam sympatyków - ani PO, ani PSL. Mamy tego świadomość, bo podjęcie tak trudnej reformy, która nie uszczęśliwia ludzi, a raczej zmusza ich do dłuższej pracy, nie jest odbierane pozytywnie. Jeżeli ta koalicja potrafi taką reformę przeprowadzić, to jestem przekonany, że też potrafi przeprowadzić inne trudne reformy - dodał.

W czwartek premier Donald Tusk na wspólnej konferencji prasowej z wicepremierem, szefem PSL Waldemarem Pawlakiem przedstawił uzgodnienia koalicyjne dotyczące reformy emerytalnej. Wiek emerytalny dla obu płci ma wynosić 67 lat. Na emeryturę częściową będą mogły przejść kobiety w wieku 62 lat, mężczyźni - w wieku 65 lat. Emerytury częściowe będą wynosiły 50 proc. wypracowanej emerytury i będzie można je łączyć z pracą. Sfinansowane mają być składki emerytalne za czas urlopu wychowawczego dla wszystkich kobiet rodzących dzieci.

d1nr7go

Podziel się opinią

Share
d1nr7go
d1nr7go