Trwa ładowanie...

NFZ na rekordowym plusie. Powód? Brak wykorzystanych pieniędzy na leczenie

Ponad 10 mld zł zostało w budżecie NFZ – tak wynika ze sprawozdania funduszu za 2021 r., do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". Płatnik zeszły rok zakończył z rekordowo wysoką kwotą na plusie. Głównym powodem jest brak wykorzystanych pieniędzy na leczenie – pisze środowy "DGP".

Ponad 10 mld zł zostało w budżecie NFZ – tak wynika ze sprawozdania funduszu za 2021 r.Ponad 10 mld zł zostało w budżecie NFZ – tak wynika ze sprawozdania funduszu za 2021 r.Źródło: PAP, fot: Andrzej Grygiel
dvat2nd
dvat2nd

Innym powodem takiego stanu budżetu NFZ, na który wskazuje dziennik, jest też większy spływ składki zdrowotnej niż pierwotnie zakładano.

Takiego spływu składki zdrowotnej NFZ się nie spodziewał

"W 2021 r. NFZ planował, że może przeznaczyć na świadczenia 120 mld zł, ale ostatecznie wydał 112,5 mld zł, czyli o ponad 6 proc. mniej niż zakładał" – podaje "DGP".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Siłownia na NFZ. Branża rozmawia z rządem. "Jest zainteresowanie"

Dziennik dotarł do "Rocznego sprawozdania z wykonania planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2021 rok". Jego autorzy podają, że istotny wpływ na poziom uzyskanego przez Narodowy Funduszu Zdrowia wyniku finansowego za 2021 r. miało niepełne wykonanie planu kosztów świadczeń opieki zdrowotnej, tj. na poziomie 93,69 proc. wartości planowanej. Jak wskazuje dziennik, wpływ na to ma także większy niż planowano spływ składki zdrowotnej z ZUS – o 2,5 mld zł.

dvat2nd

"To o tyle zaskakujące, że w poprzednich latach nie było takich sytuacji: od 2003 r. wynik finansowy NFZ na koniec roku był albo na minusie, albo wynosił zaledwie kilkaset tysięcy złotych na plus" – ocenia "DGP".

Lekarze nie są zainteresowani zawieraniem umów z NFZ

Czy to oznacza, że w poprzednim roku były mniejsze potrzeby zdrowotne? – zastanawia się dziennik. "Eksperci podkreślają, że wręcz odwrotnie: po pierwszym pandemicznym roku zapotrzebowanie na pomoc medyczną wzrosło ze względu na gorszy stan zdrowia Polaków" – podaje. I wskazuje, że jednym z głównych problemów jest po prostu brak kadr.

"Sam NFZ przyznaje, że brakuje lekarzy określonej specjalności i wymienia, których, np. neurochirurgii, ortodoncji, psychiatrii dziecięcej, gastroenterologii, endokrynologii, okulistyki zabiegowej" – podkreśla "DGP". Przytacza też informacje za autorami sprawozdania, z których wynika, że występują też sytuacje, w których lekarze nie są zainteresowani zawieraniem umów z NFZ z uwagi na to, że na rynku prywatnym są znacznie lepiej wynagradzani.

dvat2nd

"Eksperci wskazują, że ten rok pokazał, że nie tylko pieniądze mają znaczenie – nie zostały wykorzystane, a kolejki pozostały" – konkluduje dziennik.

Tyle kosztuje leczenie Polaka

Niemal 83 miliardy złotych wydał w 2021 roku Narodowy Fundusz Zdrowia na świadczenia medyczne i leki - wynika z opublikowanego w czwartek raportu NFZ "Wydatki na leczenie w 2021 roku i solidaryzm społeczny". Na jednego pacjenta wydawało się w ubiegłym roku o 400 złotych więcej niż przed pięcioma laty.

Jak czytamy, "środki przeznaczone na świadczenia dla 100 "najdroższych" pacjentów wystarczyłby na leczenie ponad 57 tys."średnich" pacjentów. Słowem "najdroższy", wyłącznie na potrzeby raportu, analitycy określili pacjentów, za których leczenie NFZ zapłacił najwięcej. Jednocześnie są to najciężej chorzy pacjenci, którzy wymagali np. kosztownych terapii".

Analitycy NFZ porównali też wiek i płeć pacjentów z kosztami ich leczenia. Z analizy wynika, że najwięcej pieniędzy na leczenie NFZ wydaje na pacjentów w grupach: 0-4 lata, 60-64 lata, 65-69 lat i 70-74 lata. Najmniej na pacjentów w wieku 20-24 lata i 25-29 lat. 80 proc. budżetu na świadczenia i leki jest przeznaczane na potrzeby zdrowotne 20 proc. najbardziej potrzebującej populacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dvat2nd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvat2nd