Nie będzie kolejnych drastycznych podwyżek? Prezes URE mówi, co się dzieje na rynku

Koszty energii się ustabilizowały. Na rynku ceny gazu spadają - mówił w czwartek w Gdańsku prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. Jego zdaniem w przyszłym roku koszty, które przedsiębiorstwa uwzględniły w taryfach na energię, powinny być niższe. Za wcześnie jednak na szczegółowe prognozy.

Nie będzie kolejnych drastycznych podwyżek? Prezes URE mówi, co się dzieje na rynku
Nie będzie kolejnych drastycznych podwyżek? Prezes URE mówi, co się dzieje na rynku
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | © Rido
oprac. TOS

- W kontekście przyszłego roku będziemy się spodziewali, że te koszty, które przedsiębiorstwa uwzględniły w taryfach powinny być niższe - mówił prezes URE i zaznaczył, że jeśli chodzi o rozliczenia z odbiorcami końcowymi, to urząd nie wie, jakie będą regulacje w przyszłym roku.

Powodów do podwyżek nie widać

- Czekamy na to, czy będą przedłużone regulacje, które będą chroniły odbiorców przed wzrostami cen. Natomiast rzeczywiście koszty się stabilizują, są miejsca, że te koszty spadają - ocenił Gawin.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kolejny problem z węglem. Są nowe propozycje

Prezes URE zaznaczył, że jest także za wcześnie na prognozowanie cen energii na przyszły rok. - Kontraktowanie energii na potrzeby klientów końcowych w zasadzie dopiero się rozpoczyna, więc dzisiaj wiemy zbyt mało, żeby móc cokolwiek prognozować na rok kolejny - stwierdził.

Gospodarstwa domowe pod ochroną

Rafał Gawin przypomniał, że zgodnie z ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej, w tym roku ceny prądu zostały zamrożone na poziomie z 2022 r. do określonych limitów zużycia: 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego, 2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami i 3 MWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Po przekroczeniu limitów zużycia odbiorcy będą rozliczani za każdą kolejną zużytą kilowatogodzinę energii według stawek taryf lub cenników obowiązujących w tym roku.

Przypomnijmy, że w tym roku zatrzymane zostały też podwyżki cen gazu dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych. Rząd zamroził stawki na poziomie obowiązującym w roku 2022, tj. 200,17 zł za MWh. Dla odbiorców, których te regulacje nie dotyczą - na przykład wielu przedsiębiorców - rosnące ceny gazu i prądu są jednym z najpoważniejszych wyzwań w prowadzeniu biznesu.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Źródło artykułu:PAP
ceny energiienergetykaceny gazu

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (121)