Trwa ładowanie...

Nie będzie redefinicji długu, żeby uniknąć przekroczenia progu 55 proc.

Przed ewentualną redefinicją długu publicznego konieczne jest wprowadzenie rozwiązań z programu rozwoju i konsolidacji finansów publicznych - powiedział...

Nie będzie redefinicji długu, żeby uniknąć przekroczenia progu 55 proc.Źródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
d27yx4g
d27yx4g

27.01. Warszawa (PAP) - Przed ewentualną redefinicją długu publicznego konieczne jest wprowadzenie rozwiązań z programu rozwoju i konsolidacji finansów publicznych - powiedział Jacek Rostowski, minister finansów.

- Nie może być tak, że redefinicja długu publicznego jest podjęta po to, żeby uniknąć przekroczenia progu 55 proc. w relacji do PKB - powiedział we wtorek Rostowski w Programie Trzecim Polskiego Radia.

- Najpierw musimy wprowadzić rozwiązania z programu rozwoju i konsolidacji finansów publicznych, żeby - jeżeli później podejdziemy do redefinicji długu - nikt nie mógł pomyśleć, że chcemy coś ukryć - dodał.

Zdaniem Rostowskiego jest jeszcze za wcześnie, żeby wprowadzać do planu rozwoju i konsolidacji finansów publicznych projekt zmiany wysokości składki przekazywanej do OFE.

d27yx4g

- Program będzie dotyczył innych aspektów systemu emerytalnego (niż zmiana wysokości składki przekazywanej do OFE - PAP) i innych elementów wzmacniających sytuację finansów publicznych. Debata jest jeszcze za mało dojrzała, żebyśmy mogli wprowadzić to (zmiany w OFE - PAP) do planu - powiedział.

Wśród propozycji resortu pracy do planu konsolidacji finansów publicznych znalazło się zmniejszenie część składki emerytalnej, która trafia do Otwartych Funduszy Emerytalnych z 7,3 proc. pensji obecnie do 3 proc.

Rostowski powiedział, że plan rozwoju i konsolidacji finansów publicznych przewiduje dwa horyzonty działania.

- Pierwsza część będzie dotyczyć momentu, gdy osiągniemy tę relację (deficytu sektora finansów publicznych do PKB - PAP) na poziomie 3 proc. lub trochę niższym. Część ta będzie bardziej restrykcyjna, choć będzie ograniczała wzrost wydatków, a nie oznaczała cięcia - powiedział.

- Będzie to rozwiązanie na pierwsze 4 lata. Druga część, już na wiele lat, będzie mniej restrykcyjna i będzie oznaczać dalszy, ale już powolniejszy spadek deficytu - dodał.

W piątek premier Donald Tusk ma zaprezentować plan rozwoju i konsolidacji finansów publicznych. (PAP)

zaj/ asa/

d27yx4g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27yx4g

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj