Trwa ładowanie...
d1p9hpb
d1p9hpb

Nie będzie zwolnień w hucie CMC Zawiercie

Nie będzie zwolnień grupowych w hucie CMC Zawiercie - podała śląsko-dąbrowska Solidarność. Dodała, że we wtorek pracodawca wycofał się z zamiaru zwolnienia 330 pracowników, ale wypowiedział zakładowy układ zbiorowy pracy. Huta zatrudnia ponad 2 tys. osób.
Share
d1p9hpb

- Dla nas priorytetem było przede wszystkim ratowanie miejsc pracy i tylko dlatego zdecydowaliśmy o podpisaniu wypowiedzenia układu zbiorowego pracy. Przynajmniej na razie pracownicy huty nie muszą obawiać się, że stracą zatrudnienie - skomentowała szefowa Solidarności w hucie Danuta Nowicka.

Wynegocjowany w 1995 r. układ zbiorowy pracy gwarantował pracownikom m.in. dłuższe od standardowych okresy wypowiedzenia umów o pracę, odprawy emerytalne, premię z zysku oraz dopłaty do godzin nadliczbowych i do zwolnień lekarskich.

- Uważamy, że zwolnienia w hucie i ich powody były pretekstem do wypowiedzenia układu zbiorowego - oceniła Nowicka.

d1p9hpb

W połowie maja zarząd huty CMC Zawiercie ogłosił, że w czerwcu i lipcu zamierza zwolnić 330 pracowników. Cięcia uzasadniał m.in. wzrostem cen gazu i energii, pesymistycznymi prognozami rozwoju gospodarki i ryzykiem recesji w krajach strefy euro. Tłumaczył, że te czynniki decydują o znacznym pogorszeniu sytuacji na rynku stali.

Zwalnianym pracownikom zarząd oferował ustawowe odprawy i umorzenie pożyczek z funduszu socjalnego. Związkowcy od początku sprzeciwiali się skali zwolnień, zapowiadali walkę o ograniczenie liczby wypowiedzeń i zwiększenie osłon socjalnych.

Zarząd huty nie skomentował wtorkowych informacji związkowców, podobnie jak nie komentował wcześniejszych doniesień dotyczących planów redukcji zatrudnienia w spółce.

CMC Zawiercie zatrudnia ponad 2 tys. pracowników. Produkuje stal, głównie dla budownictwa.

d1p9hpb

Podziel się opinią

Share
d1p9hpb
d1p9hpb