Trwa ładowanie...
oprac. Martyna Kośka
19-11-2018 14:21

Nie dajmy sobie wmówić, że york i mały kundelek muszą być wyprowadzane na smyczy pod karą grzywny

Od 15 listopada obowiązują nowe przepisy kodeksu wykroczeń, które zwiększają karę za niedopilnowanie zwierzęcia. Nie jest jednak prawdą, że spuszczenie każdego psa ze smyczy skutkować może grzywną. Co więcej, w mocy pozostają lokalne regulaminy dotyczące spacerów z psami.

Nie dajmy sobie wmówić, że york i mały kundelek muszą być wyprowadzane na smyczy pod karą grzywnyŹródło: 123RF
d270hl2
d270hl2

W ostatnich dniach mogliśmy przeczytać działające na wyobraźnię artykuły, z których wynika, że od 15 listopada wyprowadzanie psów bez smyczy może skutkować nałożeniem na właściciela grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Puszczenie wolno maltańczyka z cała jednak pewnością nie będzie się wiązało z tak dotkliwą karą. Jak zauważa serwis "Halo Ursynów", grzywna może zostać nałożona na właściciela groźnego psa, którego trzyma on na nieogrodzonej posesji lub puszcza wolno podczas spacerów. Może to bowiem zagrażać życiu i zdrowiu innych osób.

- Do tej pory za nieostrożność przy trzymaniu zwierzęcia groziła grzywna w wysokości zaledwie do 250 zł. Sankcję tę należy wyraźnie zwiększyć, ponieważ często dochodzi w Polsce do ataków na ludzi przez zwierzęta pozostawione bez właściwego dozoru. Ofiarami psów bestii niejednokrotnie padają dzieci. Brak dostatecznej reakcji karnej na takie przypadki powoduje więc poważne zagrożenie – wyjaśniało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Prezydent Duda o nagraniu rozmowy szefa KNF z Leszkiem Czarneckim. "Jest kwestia autentyczności"

A co z lokalnymi regulaminami?

Ursynowski serwis zauważa, że w różnych miastach obowiązują regulaminy, które określają zasady wyprowadzania zwierząt. Zmiany w Kodeksie wykroczeń nie powodują uchylenia regulaminu utrzymania porządku i czystości na terenie Warszawy. Uchwalony 8 lutego 2018 roku przez radnych wciąż przewiduje, że pies (ale nie ten zaliczony do ras groźnych) może biegać swobodnie, gdy jest oznakowany w sposób umożliwiający identyfikację właściciela (np. czipem, opaską, adresatką).

d270hl2

Straż Miejska zastrzegała wówczas, że nowy punkt regulaminu dotyczący oznaczenia zwierząt nie zwalnia całkowicie z obowiązku trzymania psa na smyczy i apelowała o zachowanie zdrowego rozsądku.

- Na terenach przeznaczonych do wspólnego użytku pies nadal powinien być trzymany na smyczy - stwierdziła rzeczniczka warszawskiej straży miejskiej w rozmowie z Haloursynow.pl w lutym tego roku.

Podsumowując - psy (ale nie te ras groźnych) nadal można wyprowadzać bez smyczy poza terenami publicznymi (zgodnie z regulaminem lokalnym), ale zgodnie z Kodeksem wykroczeń należy nad nim mieć kontrolę i nie dopuszczać do stworzenia przez nie zagrożenia dla ludzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d270hl2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d270hl2