Trwa ładowanie...

Nie ma chętnych na złoto

Spadki na rynku stopy procentowej w USA, które nastąpiły w efekcie ostatniej decyzji FED o nieograniczaniu QE3 oraz w wyniku wejścia amerykańskiej administracji w stan spoczynku, wbrew pozorom nie doprowadziły do silnych wzrostów na rynku złota. O ile reakcja na komunikat FOMC i słowa Bernanke była bardzo gwałtowna i oczywiście mocno wzrostowa, o tyle w kolejnych dniach inwestorzy wykorzystali wyższe ceny do dalszego sprzedawania surowca.
Share
Nie ma chętnych na złoto
Źródło: Thinkstockphotos
d3fbk3k

Patrząc na ilość złota w skarbcach funduszy ETF trudno w ogóle dostrzec jakąkolwiek reakcję na zaskakująco gołębi komunikat Rezerwy Federalnej. Inwestorzy (głównie długoterminowi) wykorzystujący ETF-y, po silnej wyprzedaży z okresu luty-czerwiec zaprzestali sprzedawania złota, ale nie widać także żadnych oznak, jakoby zaczęli powrót do kupowania kruszcu.

Naszym zdaniem szanse na powrót do trwałych wzrostów na rynku złota są niewielkie. O ile przesunięcie w czasie ograniczenia QE3 może krótkoterminowo zmniejszać szanse na przecenę złota, to w perspektywie kolejnych kwartałów presja na surowiec powinna być całkiem spora, albowiem ograniczenie w całości QE3 w 2014 r. jest niemal pewne, przy takim tempie poprawy na rynku pracy w USA, jakie obserwujemy w ostatnich kwartałach.

Warto pamiętać iż z perspektywy kilku ostatnich lat oraz fundamentów rynku, ilość złota w skarbcach ETF, pomimo ostatniej wyprzedaży, jest cały czas na bardzo wysokich poziomach - ok. 1750 ton, co odpowiada ok. 40% rocznej produkcji surowca. Tak więc jest to cały czas potencjalnie silne źródło podaży surowca w najbliższych kwartałach, gdy dojdzie do dalszej realizacji zysków przez owych inwestorów

d3fbk3k

Czynnikiem, który dodatkowo powinien ograniczać presje na wzrost cen złota są informacje z Indii. Władze w Delhi zrezygnowały z kolejnych podwyżek ceł na import złota i wprowadziły zakaz kupowania za granicą złotych monet. Jednakże rupia niemal cały czas się osłabia w stosunku do dolara, a tempo jej osłabiania się może przyspieszyć wraz z decyzją FED o ograniczeniu QE3. Dlatego też są duże szanse, że rząd zablokuje całkowicie możliwość importowania złota. To zaś mogłoby się fatalnie odbić na globalnym popycie na ten kruszce. Indie odpowiadają bowiem za ok. 18-20% łącznego popytu na kruszec, który w ponad 95% importują.

Wnioski

Naszym zdanie ostatnie wzrosty na złocie są dobrą okazją do sprzedawania surowca, albowiem szanse na utrzymywanie się nadpodaży kruszcu są bardzo duże.

| Przedstawione w powyższym opracowaniu treści , sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Dom Maklerski X-Trade Brokers S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Transakcje na instrumentach inwestycyjnych, w szczególności instrumentach wykorzystujących dźwignię finansową zawsze związane są z ryzykiem i mogą w efekcie przynieść zyski oraz straty, przekraczające zaangażowany przez inwestora kapitał początkowy. |
| --- |

Dział Analiz XTB

d3fbk3k

Podziel się opinią

Share
d3fbk3k
d3fbk3k