Nie ma porozumienia z TP ws. stawek i inwestycji - Streżyńska
21.09.Warszawa (PAP) - Urząd Komunikacji Elektronicznej nie uzgodnił dotąd z Telekomunikacją Polską poziomu inwestycji w infrastrukturę telekomunikacyjną oraz stawek hurtowych....
21.09.Warszawa (PAP) - Urząd Komunikacji Elektronicznej nie uzgodnił dotąd z Telekomunikacją Polską poziomu inwestycji w infrastrukturę telekomunikacyjną oraz stawek hurtowych. Rozmowy trwają - powiedziała w poniedziałek PAP prezes UKE Anna Streżyńska.
Tymczasem prezes TP Maciej Witucki poinformował w poniedziałek rano dziennikarzy, że ws. stawek i inwestycji osiągnięta została zgoda. "Już się porozumieliśmy. Teraz skupiamy się na aspektach prawnych. Oczekuję, że w październiku negocjacje muszą się zakończyć" - powiedział.
Według Streżyńskiej, nie uzgodniono jednak dotychczas ani poziomu stawek, ani poziomu inwestycji. Jak powiedziała PAP, głównym problemem UKE jest negocjowanie tego, jaką TP ma wybudować infrastrukturę.
"W ramach miliona linii telefonicznych, który TP ma zbudować i przebudować, problemem jest przepustowość tej infrastruktury i to, czy to ma być technologia światłowodowa" - zaznaczyła.
Jak wyjaśniała, na świecie w krajowych programach inwestycyjnych zmierza się do tego, by budować linie o przepustowości nawet 100 Mb/s (megabitów).
"TP nam proponuje 2 Mb/s. Na to nie ma naszej zgody. (...) Celem porozumienia z TP jest przyłączenie 1 mln osób do przewodowego internetu o dobrej przepustowości, który pozwoli na funkcjonalne korzystanie z pełnych możliwości internetu, a nie tylko z poczty e-mail i komunikatora" - powiedziała.
W lipcu br. Streżyńska poinformowała, że jeśli Telekomunikacja Polska będzie inwestować, to Urząd Komunikacji Elektronicznej nie obniży stawek, które płacą TP inni operatorzy za dostęp do jej infrastruktury.
Chodzi o stawki WLR (usługa hurtowego dostępu do linii abonenckich, na których inny operator przejmuje obsługę połączeń od TP wraz z pobieraniem opłat abonamentowych), BSA (hurtowa usługa dostępu do szerokopasmowego internetu na liniach TP) i LLU (usługa dostępu do kabla łączącego gniazdko telefoniczne z publiczną siecią telefoniczną).
Zaznaczyła, że obecne stawki WLR, BSA, LLU są satysfakcjonujące dla rynku, bo pozwalają prowadzić konkurencyjną działalność biznesową, a jednocześnie pozwalają osiągnąć TP takie marże, które umożliwiają inwestowanie.
W zamian za stabilizację stawek Urząd chce ustalić poziom inwestycji TP w infrastrukturę telekomunikacyjną.
W wrześniu podczas XIX Forum Ekonomicznego w Krynicy prezes spółki Maciej Witucki poinformował, że Telekomunikacja Polska w ciągu 2,5 - 3 lat chce zainwestować do 3 mld zł w budowę infrastruktury telekomunikacyjnej w zamian za trzyletnią stabilizację stawek hurtowych LLU, WLR i BSA. Plany TP zakładają, że dzięki inwestycjom powstanie 440 tys. nowych linii telefonicznych, a 560 tys. zostanie przebudowanych, aby mogły świadczyć usługi szerokopasmowego internetu.
W pierwszym półroczu 2009 roku nakłady inwestycyjne Grupy TP wyniosły 10,7 proc. przychodów, czyli 905 mln zł. (PAP)
luo/ je/ gma/ gor/