Trwa ładowanie...
d30bbnc

Nie można wykluczyć obniżki stóp procentowych w styczniu - Hausner, RPP

13.12. Warszawa (PAP/Bloomberg) - Nie można wykluczyć obniżki stóp procentowych na styczniowym posiedzeniu - uważa Jerzy Hausner, członek RPP. Jego zdaniem w 2014 r. inflacja może...

Share
d30bbnc

13.12. Warszawa (PAP/Bloomberg) - Nie można wykluczyć obniżki stóp procentowych na styczniowym posiedzeniu - uważa Jerzy Hausner, członek RPP. Jego zdaniem w 2014 r. inflacja może spaść poniżej dolnej granicy dopuszczalnego pasma odchyleń.

"Wysłaliśmy jasny sygnał, że grudniowa obniżka nie była ostatnia i opierając się na dyskusji na spotkaniu, nie można wykluczyć następnego cięcia stóp procentowych w styczniu. Jeśli mielibyśmy zrobić przerwę w cyklu, zasygnalizowalibyśmy to" - powiedział Hausner w wywiadzie dla agencji Bloomberg.

Hausner dodał, że kluczowe znaczenie będzie miała marcowa projekcja inflacji NBP, który zdaniem członka RPP pokaże wpływ obecnej polityki pieniężnej na wzrost cen w najbliższych dwóch latach.

d30bbnc

"Spowolnienie ekonomiczne jest tak głębokie, że inflacja w 2014 roku prawdopodobnie spadnie poniżej dolnej granicy naszego pasma odchyleń i musimy temu przeciwdziałać. Obawiam się, że nasza gospodarka nie powróci do szybkiego wzrostu i będzie dryfować" - powiedział.

"Nawet w trakcie cyklu łagodzenia, polityka pieniężna powinna pozostać umiarkowana, ostrożna i zachowywać różnicę między poziomem stóp procentowych w Polsce i Europie Zachodniej, jak również powinno się utrzymać dodatnie realne stopy procentowe" - dodał.

Na grudniowym posiedzeniu RPP obniżyła stopy procentowe o 25 pb.

Z komunikatu po posiedzeniu Rady wynika, że RPP obniży stopy kolejny raz, jeśli napływające dane potwierdzą trwałość osłabienia koniunktury, a ryzyko nasilenia presji inflacyjnej będzie ograniczone.

Prezes NBP Marek Belka na konferencji po posiedzeniu RPP wyraził opinię, że Rada nie może sobie pozwolić na przerwę w łagodzeniu polityki pieniężnej, co oznacza, że obniżka stóp procentowych w styczniu jest "bardzo prawdopodobna". (PAP)

mj/ ana/

d30bbnc

Podziel się opinią

Share
d30bbnc
d30bbnc