Nie udało się z katastralnym, więc gminy podniosą inne podatki

Samorządy mają coraz mniejsze wpływy budżetowe, dlatego nie ustają w próbach zwiększenia swoich dochodów. Właśnie trwają przymiarki do podniesienia podatku od nieruchomości - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Nie udało się z katastralnym, więc gminy podniosą inne podatki
Źródło zdjęć: © Flickr | albertizeme

Związek Miast Polskich pracuje nad projektem zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Obecnie trwa zbieranie propozycji dotyczących podatku od nieruchomości. Najlepsze mają zostać zebrane i przedstawione rządowi oraz sejmowi.

Samorządy tłumaczą, że chcą mieć realną możliwość regulowania stawki podatku. Obecnie mogą je tylko obniżać. To, czego im naprawdę brakuje, to możliwość dokonywania podwyżek. Maksymalne stawki podatku od nieruchomości określa minister finansów i publikuje je co roku w obwieszczeniu o górnych granicach stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych. Na dzień dzisiejszy za budynki mieszkalne najwięcej można zapłacić 0,73 zł od 1 mkw.

"DGP" przytacza anonimową wypowiedź jednego z samorządowców, z której wynika, że gminy chciałyby ustalenia jej na poziomie kilku złotych za metr. Twierdzi on, że nie miałoby to być szczególnie dotkliwe dla mieszkańców, ale podratowałoby gminne budżety.

To kolejna inicjatywa samorządów, która ma zwiększyć ich dochody. Do tej pory wszystkie były zatrzymywane przez rząd. Gminom nie udało się wprowadzić podatku katastralnego ani zwiększyć swojego udziału we wpływach z PIT. Rząd skrytykował także poselski projekt o subwencjach ekologicznych dla gmin, na których terenie znajdują się obszary Natura 2000.

podatek od nieruchomościgminasamorząd

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)