Nie zapłaciłeś kary za brak biletu? Twój mandat i dane trafią na aukcję

Imię, nazwisko, kwota długu oraz termin zaległej zapłaty mandatu – takie dane trafią do bazy serwisu internetowego gapowicze.pl. To giełda wierzytelności pasażerów komunikacji miejskiej, którzy uchylają się od płacenia mandatów.

Nie zapłaciłeś kary za brak biletu? Twój mandat i dane trafią na aukcję
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | MPK Łódź
Przemysław Ciszak

Portal ma wesprzeć proces windykacji. Twórcą jest bowiem firma specjalizująca się w odzyskiwaniu masowych należności komunikacyjnych o niskich nominałach - Statima.

- Portal jest publiczną formą ogłoszeń zawierających oferty kupna i sprzedaży wierzytelności z tytułu opłat za jazdę bez biletów. Przedmiotem aukcji w serwisie są długi zaciągnięte względem zakładów komunikacji miejskiej i kolejowej w całej Polsce - wyjaśnia Michał Konieczny, prezes Statima. - Ideą przedsięwzięcia jest podkreślenie wysokiej wagi usług publicznych oraz dążenie do zachowania ich wysokiego poziomu – przekonuje.

Jak to działa? Niezapłacony mandat wraz z danymi może zostać wystawiony przez MPK albo spółkę kolejową na aukcję. Tam jest licytowany. Dług wobec komunikacji może wykupić każdy, również sam gapowicz, ale także osoby trzecie.

Droższe mandaty i więcej punktów karnych za niektóre wykroczenia

W tym ostatnim przypadku jednak, jak zaznaczają twórcy portalu, kwota zaległości wzrasta, ale jej właścicielem przestaje być zakład komunikacji miejskiej lub kolejowej, a zaczyna być nabywca wybranego nieopłaconego "mandatu".

To oznacza, że gapowicz zaciąga dług wraz z odsetkami względem firmy lub osoby wygrywającej licytację jego należności. Od tej pory to ona będzie dochodzić jej spłaty.

Jak możemy przeczytać na portalu, taki mechanizm ma dać większą skuteczność ściągalności długu. Dodatkowo ma nie obciążać dłużej instytucji, której celem jest dostarczanie usługi publicznej w formie usług transportowych i daje jej szansę na dalsze funkcjonowanie na wysokim poziomie.

Aktualnie na portalu prowadzonych jest blisko 1,3 tys. aukcji dotyczących wierzytelności w przedziale kwotowym 95-1400 zł. Statima zakłada, że liczba aukcji będzie dynamicznie rosnąć.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (63)