Trwa ładowanie...
d23ptzq
warunki
11-02-2007 13:55

Niebezpieczne warunki pracy polskich robotników w Danii

Kopenhaski dziennik "Politiken" opublikował artykuł o niebezpiecznych warunkach, w jakich pracuje w Danii część polskich robotników.

Share
d23ptzq

Dziennik, powołując się na informacje otrzymane z polskiej ambasady, podaje, że co najmniej pięciu polskich pracowników zatrudnionych przed duńskie firmy poniosło w ubiegłym roku śmierć lub uległo poważnym wypadkom, których skutkiem było kalectwo i pełna utrata zdolności do pracy.

_ Liczba ofiar jest zatrważająca _ - ocenił KurtHedemand, przedstawiciel F3 (Fagligt Faelles Forbund - Zjednoczonego Związku Zawodowego), największej duńskiej organizacji pracowniczej. _ Nie ma wątpliwości, że ludzie ci w obawie przed utratą pracy, podejmują się zadań, nie zwracając uwagi na zasady bezpieczeństwa, co wykorzystują pracodawcy _ - uważa Hedemand.

Wypadkowość jest tradycyjnie największa w budownictwie i rolnictwie, czyli w tych sektorach, w których znajduje zatrudnienie największa liczba polskich obywateli.

Dodatkowo, jak twierdził Hedemand, zagrożenie życia i zdrowia polskich pracowników zwiększa w budownictwie np. fakt, że decydują się oni "na pracę na takich rusztowaniach, na które Duńczycy by się nie zgodzili". Według niego, w rolnictwie Polacy np. "używają chemikaliów lub maszyn bez umiejętności nawet przeczytania instrukcji obsługi".

d23ptzq

Poza wyliczonymi najcięższymi przypadkami obrażeń poniesionych przez obywateli polskich w czasie pracy w Danii, wielu z nich odnosi mniejsze urazy, np. kręgosłupa czy utratę palców.

"Pracodawcy często nawet nie zgłaszają podobnych zdarzeń a pracownicy, nie znający swych praw, nie otrzymują odszkodowań" - konkluduje dziennik. Tekst kończy apelem do czytelników o zgłaszanie znanych im wypadków, których ofiarami stali się pracownicy przybyli ze "wschodnich" krajów.

Michał Haykowski

d23ptzq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23ptzq
d23ptzq