Trwa ładowanie...

Niedziela handlowa. 2020 rokiem zakazu handlu - co się zmienia?

Niedziele handlowe w 2020 r. to prawdziwy rarytas. Czeka nas bowiem w tym roku jedynie siedem niedziel handlowych. Dla porównania, w 2019 zakupy mogliśmy zrobić w każdą ostatnią niedzielę miesiąca oraz w dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem oraz w niedzielę przed Wielkanocą.

Niedziela handlowa. 2020 rokiem zakazu handlu - co się zmienia?Źródło: Shutterstock.com, fot: hxdbzxy
d2kdj0n
d2kdj0n

Niedziela handlowa. 2020 rokiem zakazu handlu - co się zmienia?

Początek 2020 roku stanowi moment zaostrzenia ustawy zakazującej handlu w niedziele. Od stycznia zakaz handlu będzie obowiązywał we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku, które wypadną: 26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia 2020, 13 grudnia i 20 grudnia. Jest to istotna zmiana, która utrudni życie nie jednemu "niedzielnemu" konsumentowi.

Oglądaj: Niedziela handlowa. Zakaz handlu dobija małe sklepy? "Te zamykają się najczęściej"

Przypomnijmy jednocześnie, że we wskazane niedziele oprócz handlu zakazane są także czynności związane ze sprzedażą, m.in. przeładunki, logistyka, dystrybucja oraz magazynowanie. Z zakazu wyłączone z są np. stacje benzynowe, apteki i sklepy związane z obsługą turystów. Tak jak do tej pory istnieć będą wyjątki, czyli punkty, które nie wyczerpując znamion zakazu handlu prowadzić będą działalność również w niedziele, choć w ograniczonym zakresie.

Kogo nie obowiązuje zakaz handlu:

  • punty gastronomiczne
  • stacje benzynowe
  • apteki
  • sklepy internetowe
  • placówki handlowe, w których przeważająca działalność polega na handlu pamiątkami lub dewocjonaliami
  • placówka pocztowa
  • piekarnie, cukiernie i lodziarnie, w których przeważająca działalność polega na handlu wyrobami piekarniczymi i cukierniczymi
  • placówki handlowe, w których przeważającą działalnością jest działalność gastronomiczna.

Niedziela handlowa. Zmiany względem ubiegłych lat

Na samym początku zakupy mogliśmy zrobić minimum dwa razy w miesiącu. Zaostrzenie zakazu przyszło jednak wraz z rokiem 2019. To właśnie wtedy niedziele handlowe zostały ograniczone w większości do jednego weekendu, a jeszcze większe obostrzenia zaczną obowiązywać w 2020 r. - z handlu wyłączona będzie większość niedziel.

Ponadto w 2019 roku zakaz nie obowiązywał ostatniej niedzieli miesiąca oraz dwóch niedziel poprzedzających Boże Narodzenie oraz niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

d2kdj0n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kdj0n