Trwa ładowanie...

Niektóre nagrody nie podlegają PIT, ale ważne jest, kto organizuje konkurs

Aby nagroda mogła zostać zwolniona z PIT, konkurs powinien być nie tylko organizowany, ale również ogłaszany w środkach masowego przekazu.

Share
Niektóre nagrody nie podlegają PIT, ale ważne jest, kto organizuje konkursŹródło: Jupiterimages
d1xs6yi

Takie stanowisko zajął WSA w Szczecinie w wyroku z 20 października 2010 r.

Sprawa dotyczyła prawa do zwolnienia z PIT nagród zdobytych w konkursie. Organizowała go spółka i miał służyć zaktywizowaniu działalności poręczycielskiej oraz wyróżnieniu pracowników instytucji z nią współpracujących. Konkurs kierowany był wyłącznie do doradców wymienionych w regulaminie i został ogłoszony na stronie internetowej spółki. Warunkiem uczestnictwa była rejestracja doradcy na tej stronie. Zdaniem spółki konkurs ten spełnia wymagania definicyjne konkursu.

Dyrektor izby skarbowej nie zgodził się jednak z jej argumentacją. Zaznaczył, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT wolna od podatku dochodowego jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i ogłaszanych przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową – jeżeli ich jednorazowa wartość nie przekracza kwoty 760 zł. Na tej podstawie orzekł, że nagrody wypłacane przez spółkę osobom zatrudnionym w firmach współpracujących nie podlegają zwolnieniu z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy PIT ani opodatkowaniu 10-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy.

d1xs6yi

W opinii dyrektora izby wypłacane pieniądze należy zakwalifikować do przychodów z innych źródeł, a spółka ma obowiązek wystawienia informacji PIT-8C dla zwycięzców konkursu. Sprawa trafiła do WSA.

WSA w Szczecinie stwierdził, że w dzisiejszych czasach nie sposób kwestionować znaczenia Internetu jako środka masowego porozumiewania się. Dostępność, którą można uznać za powszechną, pozwala zaliczyć go do środków masowego przekazu.

Sąd wskazał jednak, że zwolnienie z PIT dotyczy konkursów nie tylko ogłaszanych przez środki masowego przekazu, ale też przez nie organizowane. Podkreślił, że te elementy muszą wystąpić łącznie. W opinii sądu spółka nie należy do instytucji zaliczanych do środków masowego przekazu, ponieważ jej przedmiot jest związany głównie z działalnością finansową.

Ponadto ów konkurs nie jest konkursem z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu. Wobec powyższego organ podatkowy prawidłowo uznał, że do konkursu organizowanego przez spółkę zastosowanie zwolnienia z PIT nie jest możliwe.
Wyrok jest nieprawomocny.

—Krzysztof Koślicki

d1xs6yi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xs6yi