Trwa ładowanie...

Jaka emerytura za pracę w Niemczech? Tyle dostaniesz po 5 latach

W Niemczech prawo do emerytury można nabyć już po pięciu latach pracy. Warunkiem jest opłacanie składek i osiągnięcie wieku emerytalnego. Takie osoby mogą liczyć na równowartość połowy emerytury minimalnej wypłacanej w Polsce po przepracowaniu 20 lub 25 lat.

Emerytury w Niemczech wypłacane już po pięciu latach pracyEmerytury w Niemczech wypłacane już po pięciu latach pracyŹródło: Getty Images, fot: dolgachov
d2vxtrn
d2vxtrn

Na niemiecką emeryturę mogą liczyć wyłącznie osoby, które spełniają wymagany okres karencji lub minimalny okres ubezpieczenia. Prawo do świadczenia przysługuje po 5, 20, 25, 35 lub 45 latach opłacania składek, ale dopiero po 45 latach można pobierać pełną emeryturę. Warunkiem jest także osiągnięcie wieku emerytalnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ceny w Niemczech doszły do ściany. Firmy upadają. "Alarm dla Polski"

Niemiecka emerytura po pięciu latach

Jak podaje portal mypolacy.de, przy wyliczaniu wysokości świadczenia w Niemczech bierze się pod uwagę punkty emerytalne. Jeśli nasz dochód wynosi tyle samo, co przeciętne wynagrodzenie w Niemczech, to otrzymujemy jeden punkt.

d2vxtrn

W 2024 r. przeciętna pensja wynosi 45 358 euro (około 194 tys. zł) na zachodzie oraz 44 732 euro (około 191 tys. zł) na wschodzie kraju. Każdy punkt przekłada się na tzw. wartość emerytury, która od 1 lipca 2024 r. wynosi 39,32 euro (około 168 zł) w całych Niemczech.

Jeśli chcemy poznać wysokość miesięcznej emerytury, to musimy pomnożyć punkty zarobkowe, współczynnik dostępu, aktualną wartość emerytury oraz współczynnik rodzaju emerytury.

Serwis tłumaczy, że współczynnik dostępu oraz współczynnik rodzaju emerytury wynosi 1 jeśli nie przechodzimy na wcześniejszą emeryturę, a nasze świadczenie to standardowa emerytura.

Niemcy wypłacają ponad 800 zł emerytury

Zakładając, że przez pięć lat osiągaliśmy średni dochód w Niemczech i opłacaliśmy składki na ubezpieczenie emerytalne, możemy liczyć na pięć punktów emerytury. To oznacza, że po pięciu latach pracy otrzymamy emeryturę w wysokości 196,60 euro miesięcznie (5 punktów x 1 x 39,32 euro x 1).

d2vxtrn

To około 841 zł miesięcznie. Dla porównania w Polsce od 1 marca 2024 r. emerytura minimalna wynosi 1780,96 zł brutto. Różnica jest jednak spora, bo zasady obowiązujące w naszym kraju wskazują, że do nabycia prawa do emerytury minimalnej niezbędne jest wykazanie się odpowiednim stażem pracy (25 lat dla mężczyzn i 20 lat dla kobiet).

Jakie emerytury pobierają Polacy?

W 2023 r. średnia emerytura wypłacana w Polsce opiewała na około 3,4 tys. zł miesięcznie. Jednak niemal dwie trzecie emerytów otrzymują mniej niż średnia emerytura. Z kolei aż 50 proc. z nich pobiera z ZUS mniej niż 3 tys. zł brutto. Tylko co dwunasty senior może liczyć na świadczenie rzędu 6 tys. zł.

Prognozy dotyczące przyszłych świadczeń również nie rysują się zbyt optymistyczne. 30-latka, która obecnie zarabia niemal 10 tys. zł brutto, w wieku 60 lat będzie otrzymywać około 5 tys. zł brutto emerytury. Natomiast mężczyzna, który zarabia tyle samo, będzie pobierał emeryturę w wysokości 8 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2vxtrn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vxtrn