Trwa ładowanie...
d2jlkpx

Niemcy reaktywują fundusz ratunkowy dla banków

14.12. Berlin (PAP) - Niemiecki rząd postanowił w środę wznowić fundusz ratunkowy dla banków, który pomoże im spełnić zaostrzone w związku z kryzysem zadłużenia w strefie euro...

Share
d2jlkpx

14.12. Berlin (PAP) - Niemiecki rząd postanowił w środę wznowić fundusz ratunkowy dla banków, który pomoże im spełnić zaostrzone w związku z kryzysem zadłużenia w strefie euro wymogi dotyczące wzmocnienia kapitału. Fundusz ma funkcjonować od lutego albo marca do końca 2012 roku.

Państwowy Specjalny Fundusz Stabilizacji Rynku Finansowego (Soffin) został utworzony w czasie międzynarodowego kryzysu finansowego w 2009 roku i funkcjonował do końca 2010 r. Udzielił on bankom pomocy na ponad 48 mld euro, a ze środków tych skorzystały m.in. Commerzbank, Hypo Real Estate oraz banki krajów związkowych Niemiec.

Jak podała w środę agencja dpa, reaktywowany fundusz ratunkowy, Soffin II będzie udzielać pomocy kapitałowej do kwoty 80 mld euro oraz poręczeń do wysokości 400 mld euro. Wbrew wcześniejszym planom nie będzie jednak przymusowej rekapitalizacji banków, które popadną w tarapaty w związku z kryzysem zadłużenia.

Według Europejskiego Nadzoru Bankowego (EBA) niemieckie banki potrzebują razem 13,1 mld euro dodatkowego kapitału, z czego tylko na Commerzbank przypada 5,3 mld euro. Wzmocnienie kapitału jest konieczne, by banki mogły spełnić zaostrzone na szczycie UE w październiku wymogi; chodzi o zwiększony na czas kryzysu tzw. wskaźnik adekwatności kapitałowej z 5 do 9 proc. (PAP)

awi/ ap/ osz/

d2jlkpx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jlkpx