Trwa ładowanie...
niemcy
07-11-2018 14:34

Niemcy: rekordowa liczba wakatów. Potrzeba 1,24 mln pracowników

Jeszcze nigdy liczba nieobsadzonych miejsc pracy w Niemczech nie była tak wysoka jak obecnie: gospodarka szuka 1,24 mln pracowników. Najwięcej w przemyśle.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Niemcy: rekordowa liczba wakatów. Potrzeba 1,24 mln pracownikówŹródło: Fotolia, fot: juefraphoto
d8jxjs4

Pracownicy stali się w Niemczech na wagę złota. Niemieckie przedsiębiorstwa jeszcze nigdy nie szukały tylu ludzi, jak obecnie. W trzecim kwartale br. liczba nieobsadzonych miejsc pracy osiągnęła rekordową liczbę 1,24 mln. Jest to 140 tys. więcej niż rok temu i 23 tys. więcej niż w drugim kwartale 2018 – podał niemiecki Instytut Badań nad Rynkiem Pracy (IAB).

W zachodniej części Niemiec na obsadzenie czeka 950 tys. miejsc pracy, w landach wschodnioniemieckich 290 tys.

– Uderzający jest gwałtowny wzrost zapotrzebowania na pracowników w przemyśle przetwórczym – powiedział Alexander Kubis z IAB. – W ciągu jednego roku liczba wakatów wzrosła w nim prawie o jedną trzecią – dodał. Przemysł przetwórczy, czyli wytwarzający i przetwarzający dobra produkcyjne w zakładach i fabrykach, zgłosił w trzecim kwartale 2018 blisko 160 tys. wolnych miejsc pracy, prawie 40 tys. więcej niż w tym samym czasie ubiegłego roku.

d8jxjs4

Rząd musi działać

Związek Niemieckich Producentów Maszyn i Urządzeń (VDMA) wezwał rząd w Berlinie do podjęcia zdecydowanych kroków. – Zamiast za pomocą zasiłków wychowawczych i zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin zachęcać pracowników do przejściowego redukowania czasu pracy albo też okresowego, całkowitego wycofania się z rynku pracy, państwo musi zadbać o wystarczającą liczbę miejsc w żłobkach i przedszkolach, a także liczbę miejsc opieki – skrytykował szef VDMA Thilo Brodtmann. – Tylko w ten sposób rzeczywiście uda się pogodzić pracą zawodową i życie prywatne – podkreślił.

Instytut Badań nad Rynkiem Pracy analizuje regularnie wszystkie oferty pracy w Niemczech, także wolne miejsca, które nie zostają zgłoszone przez firmy do agencji pracy. Tym razem IAB poddał analizie oferty pracy blisko dziewięciu tysięcy pracodawców ze wszystkich dziedzin gospodarki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d8jxjs4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8jxjs4