Trwa ładowanie...

Niemcy: zakaz plastikowych toreb coraz bardziej realny

W obiegu jest wprawdzie coraz mniej plastikowych toreb, niemieckiej minister środowiska to jednak za mało. Do 2020 r. mają całkowicie zniknąć z handlu, a za łamanie przepisów ma grozić kara do 100 tys. euro.

Niemcy: zakaz plastikowych toreb coraz bardziej realnyŹródło: WP.PL
dxnvsvd
dxnvsvd

Minister środowiska Svenja Schulze bardzo konkretnie wzięła się za realizację swojego planu wyrugowania z handlu plastikowych toreb. Według potwierdzonych przez ministerstwo informacji dziennika "Bild", do kompetentnych resortów trafił już projekt odpowiedniej ustawy. Miałaby ona wejść w życie w pierwszej połowie 2020 r. Kolejne pół roku byłoby okresem przejściowym, potrzebnym na wycofanie z obiegu "istniejących pozostałości". Po tym czasie za oferowanie foliówek handlowi groziłyby kary do 100 tys. euro.

W 2016 r. rząd Niemiec i handel uzgodniły obniżenie zużycia plastikowych toreb. Od tego czasu każda torba jest płatna i ich liczba znacznie się zmniejszyła. Według danych rządu w Berlinie w 2018 r. na każdego statystycznego mieszkańca Niemiec przypadały rocznie 24 plastikowe torby, w 2017 było ich jeszcze 29.

Unia Europejska ustaliła cel do 2025 r. – maksymalnie 40 toreb rocznie na głowę każdego mieszkańca UE.

dxnvsvd

Dobrowolne zobowiązanie nie wystarczy

Jako że uzgodnienie między rządem a handlem z 2016 r. bazowało na dobrej woli handlowców, a ponadto "pewna część konsumentów nadal jest gotowa do kupowania za niewielką opłatą plastikowych reklamówek", ministerstwo środowiska uznało, że jedynym wyjściem jest ich zabronienie.

Obejrzyj: Minister środowiska: opłata za wszystkie foliówki to rozwiązanie "na już"

Zakaz nie obejmowałby tzw. zrywek, cienkich, foliowych woreczków oferowanych na stoiskach owocowo-warzywnych. Ministerstwo zakłada, że ich wycofanie doprowadziłoby do jeszcze większego marnotrawstwa. Mianowicie handlowcy spawaliby w plastik większe ilości owoców i warzyw, i w efekcie konsumenci kupując je w dużych opakowaniach, więcej by wyrzucali.

Według ministerstwa środowiska w 2018 r. niemieccy konsumenci zużyli ponad 3 mld zrywek, co odpowiada 37 sztukom na głowę. Wielu korzysta ze zrywek, ponieważ są bezpłatne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dxnvsvd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxnvsvd