Trwa ładowanie...

Niemcy zniosą ograniczenia dla specjalistów

Z początkiem listopada specjaliści od budowy maszyn, budowy pojazdów oraz elektrotechniki i inżynierowie z Polski i pozostałych nowych państw Unii bez przeszkód będą mogli pracować za Odrą.
Share
Niemcy zniosą ograniczenia dla specjalistów
d21vtqk

Z początkiem listopada specjaliści od budowy maszyn, budowy pojazdów oraz elektrotechniki i inżynierowie z Polski, jak również pozostałych nowych państw Unii bez przeszkód będą mogli pracować za Odrą. Niemcy zniosą dla nich wszelkie ograniczenia. O liberalizacji przepisów w wybranych branżach poinformowali kanclerz Angela Merkel oraz wicekanclerz, minister pracy Franz Muentefering.

- Chodzi nam o sterowaną imigrację specjalistów na przyszłość - wyjaśnił wicekanclerz.
Federalna Agencja Pracy nie będzie sprawdzała, czy na stanowisko, o które ubiega się obcokrajowiec, nie ma niemieckich kandydatów.

Takie same ułatwienia dotyczyć będą zagranicznych absolwentów niemieckich uczelni. Po uzyskania dyplomu będą mieli rok na poszukiwanie pracy, a w przypadku znalezienia płatnego zajęcia, otrzymają zezwolenie na pracę na okres trzech lat. W Niemczech w niektórych branżach brakuje wykształconej kadry. Tamtejsza gospodarka traci z tego powodu około 1 proc. PKB rocznie, czyli 20 mld euro.

Dla pozostałych grup zawodowych nie wymagających wysokich kwalifikacji rynek pracy będzie zamknięty jeszcze do 1 maja 2009 roku. Okres ten jednak może być przedłużony o kolejne dwa lata, ponieważ nasi zachodni sąsiedzi chcą chronić swój rynek pracy.
Kazimierz Netka, JKL
Zobacz też:
Telepraca uchwalona
Absolwenci z szerokimi uprawnieniami

d21vtqk

Podziel się opinią

Share
d21vtqk
d21vtqk