Trwa ładowanie...
d1r1qyd

Nieoficjalne doniesienia ze szczytu w Brukseli umacniają złotego i euro

W Brukseli od 13:00 trwa szczyt przywódców krajów strefy euro, którzy spotkali się w celu ustalenia drugiego programu pomocowego dla Grecji i sposobu na rozwiązanie kryzysu zadłużenia rozprzestrzeniającego się na Starym Kontynencie.
Share
Nieoficjalne doniesienia ze szczytu w Brukseli umacniają złotego i euro
Źródło: TMS
d1r1qyd

Do tej pory nie zostały jeszcze opublikowane wyniki rozmów, mimo że wydawało się, iż po ustaleniu wczoraj wspólnego stanowiska przez Angelę Merkel i Nicolasa Sarkozy’ego szybko zostanie podjęta decyzja co do kształtu programu pomocowego dla Grecji. Agencja Reuters po godzinie 14:00 przedstawiła główne punkty zawarte w projekcie dokumentu, nad którym pracują europejscy liderzy. Są wśród nich 3 opcje zaangażowania sektora publicznego w drugim pakiecie ratunkowym dla Grecji: skup obligacji, rolowanie długu lub jego zamiana. Ponadto projekt dokumentu mówi o przedłużeniu spłaty pożyczek z Funduszu Stabilności Finansowej (EFSF) z 7,5 do 15 lat i zmniejszenie ich oprocentowania do 3,5 proc. Dodatkowo EFSF mógłby też rekapitalizować instytucje finansowe poprzez pożyczki dla rządów.

Pełny i oficjalny plan pomocowy dla Grecji ma być upubliczniony po zakończeniu spotkania, które może trwać do godzin wieczornych. Tymczasem kurs EUR/USD znacznie się umocnił po podaniu informacji o możliwym dwukrotnym wydłużeniu terminu spłat pożyczek udzielonych przez EFSF. Eurodolar dotarł już do powyżej 1,4320. Dolara dodatkowo osłabiła informacja o wzroście nowo zarejestrowanych bezrobotnych w USA, który w minionym tygodniu wyniósł 418 tys. wobec poprzedniego poziomu 408 tys.
Euro umacnia się także w stosunku do franka szwajcarskiego, kurs EUR/CHF o godzinie 16:00 wynosił 1,1750, czyli 3,40 proc. powyżej historycznego minimum osiągniętego 18 lipca. Decyzje podjęte na szczycie w Brukseli będą miały znaczny wpływ na kursy głównych par walutowych, stąd wieści ze spotkania są obserwowane na całym świecie. Wahania mogą być tym większe im bardziej postanowienia podjęte przez unijnych liderów będą się różnić od oczekiwań rynkowych.

Umacniające się euro i poprawa europejskich nastrojów wspierają kurs złotego. Frank szwajcarski kosztuje już 3,38 zł, docierając do prawdopodobnej strefy wsparcia ustanowionej pod koniec czerwca. Dolar potaniał po trzech kolejnych dniach spadków do ceny 2,78 zł. Kurs EUR/PLN umacnia się poniżej poziomu 4 zł, który został przebity wczoraj, docierając nieznacznie poniżej 3,98.

d1r1qyd

O tym czy aprecjacja polskiej waluty się nasili zadecydują unijni przywódcy, gdyż głównie z powodu poprawy nastrojów wywołanych szczytem w Brukseli złoty zyskuje na wartości. NBP zapowiedział, że jest gotowy na interwencję walutową jeżeli decyzje podjęte w Brukseli miałyby zdestabilizować kurs krajowej waluty. Obecnie jest to mało prawdopodobne, gdyż złoty porusza się w określonych przedziałach wahań, a jego kurs nie daje powodów do interwencji.

Przemysław Gerschmann
DM TMS Brokers S.A.

d1r1qyd

Podziel się opinią

Share
d1r1qyd
d1r1qyd