Nierówne szanse zdobycia uprawnień radcy prawnego

Władze samorządu radcowskiego chcą zmienić regulamin aplikacji. Wszystko po to, żeby wprowadzić jednolite zasady zdawania egzaminów.

Nierówne szanse zdobycia uprawnień radcy prawnego
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Władze samorządu radcowskiego chcą zmienić regulamin aplikacji. Wszystko po to, żeby wprowadzić jednolite zasady zdawania egzaminów

Uprawnienia radcy prawnego kandydaci zdobywają na nierównych zasadach. Wszystko zależy od tego, w której części Polski odbywają aplikacje.

Wszystko przez regulamin odbywania aplikacji. Przewiduje on, że to poszczególne okręgowe izby radców prawnych określają formę egzaminów przeprowadzanych w trakcie aplikacji, a więc np. ustną, pisemną czy testową, i liczbę punktów potrzebnych do ich zaliczenia. Jak sprawdziliśmy, w poszczególnych regionach kraju kolokwia istotnie się od siebie różnią.

Decydują izby

– Szkolenie rozpoczęło się informacją, że nasz rocznik będzie obowiązywał 76-proc. próg zaliczenia kolokwiów. Po naszych interwencjach został obniżony do 67 proc. Jest wciąż istotnie wyższy od progów, które obowiązywały kolegów z poprzednich roczników, a także kolegów z innych okręgowych izb radców prawnych. Jest też wyższy niż na egzaminie radcowskim – piszą starostowie II roku aplikacji z Warszawy.

Jeszcze trudniejsze warunki postawiła aplikantom izba rzeszowska.

– Aby zaliczyć kolokwium pisemne, aplikanci musieli dobrze odpowiedzieć na 70 proc. pytań. W poprzednich latach próg ten wynosił 66 proc. – mówi wicedziekan Tomasz Pisuliński.

W Lublinie uzyskanie pozytywnej oceny na teście (67 proc. dobrych odpowiedzi) nie wystarczało do zaliczenia I roku.

– Z każdego przedmiotu po teście przeprowadzany był egzamin ustny – wyjaśnia Arkadiusz Bereza, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie.

Nieporównanie łatwiejsze zadanie postawiła przed aplikantami izba szczecińska.

– U nas w tym roku obowiązywał próg 50 proc. + 1 – wskazuje kierownik szkolenia aplikantów Żaneta Chustecka.

Co ciekawe, często wymagania stawiane aplikantom na egzaminie decydowały o tym, ilu z nich zaliczyło dany rok szkolenia. Dla przykładu w Szczecinie, w którym obowiązywał najniższy próg, spośród 148 aplikantów promocji na drugi rok nie uzyskało tylko 22. W Rzeszowie natomiast, a tam próg był najwyższy, na 174 aplikantów zdało 51 (21 marca zostanie przeprowadzone kolokwium poprawkowe).

Regulamin do zmiany

– Rzeczywiście, kryteria zaliczania kolokwiów w niektórych izbach były dużo wyższe – przyznaje Dariusz Sałajewski, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych i przewodniczący Komitetu Stałego ds. Aplikacji. – Do maja we wszystkich izbach zawiesiliśmy więc kolokwia dla aplikantów. Do tego czasu chcemy przygotować nowy regulamin aplikacji, który ograniczy swobodę izb w ustalaniu form egzaminów i kryteriów ich zaliczania – wyjaśnia.

Jak ustaliliśmy, zgodnie z nowym regulaminem to Krajowa Rada Radców Prawnych będzie ustalała, jakie egzaminy będą miały formę ustną, jakie testową, a na których będą do rozwiązania kazusy. KRRP określi także, jaki odsetek pozytywnych odpowiedzi będzie zaliczał egzamin. Aplikanci mają też wcześniej dostawać informacje o terminie i formie danego sprawdzianu. Wszystko po to, żeby w całym kraju ujednolicić zasady zdobywania uprawnień radcy prawnego.

Arkadiusz Jaraszek

przepisyprawnikprawo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)