Trwa ładowanie...

Nieśmiały atak na opór

Zamknięte z powodu świąt rynki w Tokio i Londynie ograniczyły w poniedziałek tylko w umiarkowanym stopniu i tak niezbyt imponującą w ostatnim okresie aktywność graczy na warszawskim parkiecie.

Nieśmiały atak na opórŹródło: WP.PL
d1l2knd
d1l2knd

Czwartkowe obniżenie przez EBC stóp procentowych do rekordowo niskiego poziomu wsparło na koniec tygodnia wszystkie rynki Eurolandu. Zamknięta w piątek GPW od rana próbowała odrabiać dystans do zachodnich liderów, jednak styl i skala zwyżek jak zwykle pozostawiały przez większość dnia wiele do życzenia. Seria niezłych danych ze strefy euro nie wniosła jednak zbyt dużo nowych impulsów dla umiarkowanie zwyżkujących polskich indeksów, ale wzmocnił je raczej neutralny start rynków w USA. W efekcie pojawienia się w grze inwestorów amerykańskich WIG oraz WIG20 nie tylko zdołały utrzymać zwyżki, ale ostatecznie je nawet powiększyć rosnąc odpowiednio o 1,25 i 1,44 procent. Wzrostów nie wsparły obroty, które nieznacznie przekroczyły 661 milionów złotych.

Czwartkowe straty próbowały odrabiać przede wszystkim akcje KGHM-u (2,1%), dając pozytywny impuls dla wybranych akcji innych blue chipów. Główne indeksy wspierały również Pekao (1,%), PKO BP (2,13%), PGNiG (2,9%), PGE (1,9%), Asseco Polska (3,8%), BRE (2% BHW (2,9%) oraz Synthos (4,9%). Udanie finiszowały odpoczywające przez większość notowań akcje PZU (1,6%) i TPSA (1,5%). Z kolei ostatnie mocne odbicie kursu głębiej korygowały walory Eurocashu (-3,7%), Boryszewa (-4,4%) oraz Kernela (-2,9%).

Statystyki szerokiego rynku obejmujące spółek o mniejszej kapitalizacji nie był już jednak tak jednoznaczne. 42 procent spółek zyskało dzisiaj na wartości, podczas gdy spadek dotknął niewiele mniej, bo około 37 procent ogółu walorów. W tej pierwszej grupie zwiększonym zainteresowaniem spekulantów cieszyły się dzisiaj między innymi akcje Polnordu (17%), Midasa (7%), Rafako (5,2%), PBG (4,8%), Mostostalu Warszawa (4%) oraz Cormaya (4,7%). Straty kursowe wygenerowały dzisiaj między innymi akcje Ambry (-6%), Agrotonu (-4.6%) oraz Eko Eksportu (-3%).

Mimo słabszej postawy parkietów zagranicznych dzisiejsza zwyżka na GPW nie powinna stanowić większego zaskoczenia z racji pewnych zaległości wynikających z mniejszej liczby dni handlu w ubiegłym tygodniu. Przy ograniczonym obrocie nie mogą dziwić również problemy kupujących ze sforsowaniem linii obrony podaży skoncentrowanej w rejonie 2320-2330 punktów. Ostatecznie bariera podażowa została na finiszu sesji przebita, a WIG20 wykonał pierwszy krok na drodze do zmiany trendu przynajmniej w krótkim terminie. Kluczowe znaczenie dla takiego rozwoju wypadków będą miały kolejne sesje, kiedy to powinno dojść do potwierdzenia dzisiejszej inicjatywy popytowej.

d1l2knd

Z nieco szerszej perspektywy utrzymujące się wciąż nadzwyczaj słabe zainteresowanie polskimi akcjami wśród krajowych i zagranicznych inwestorów w relacji do znakomitej większości innych rynków wskazuje na nadzwyczajne i szczególne powody takiego stanu rzeczy. Są nimi oczywiście niejasności co do przyszłości OFE, odnośnie do których nasi polityczni decydenci mają w przeciągu miesiąca podjąć stosowne decyzję. Rynki jeszcze bardziej od złych informacji nie lubią niepewności, w efekcie czego wciąż obserwujemy frustrującą postawę polskich akcji, których zachowanie ma się zupełnie odwrotnie do bijących szczyty wycen i popularności polskich obligacji. Potwierdza to świadome i konsekwentne pomijanie GPW przez zagranicę, dla której, jak widać, inne polskie aktywa finansowe, takie jak skarbowe papiery dłużne są wciąż godne zainteresowania. Miejmy nadzieję, że dzisiejsza sesja jest zapowiedzią pewnej zmiany tych zaistniałych niekorzystnych tendencji.

Paweł Kubiak

makler DM BZ WBK S.A.

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d1l2knd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l2knd