Trwa ładowanie...

Nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę może być bezskuteczne

Pracownik restauracji z niemal dwudziestoletnim stażem pracy dostaje wymówienie. Powód? Nie wpisuje się w nową koncepcję funkcjonowania lokalu

Nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę może być bezskuteczneŹródło: Jupiterimages
d2bkm0h
d2bkm0h

Pracownik restauracji z niemal dwudziestoletnim stażem pracy dostaje wymówienie. Powód? Nie wpisuje się w nową koncepcję funkcjonowania lokalu. Czy to wystarczająca przyczyna rozwiązania umowy o pracę? Czy w takim przypadku pracownik może ubiegać się o odszkodowanie?

Od osiemnastu lat pracuję jako kelnerka. Nasza restauracja z założenia nastawiona była na świadczenie usług dla średniozamożnych klientów, w średnim wieku. Właściciel interesu, mój pracodawca niedawno oświadczył, że ma inną wizję prowadzenia lokalu. Restauracja znajduje się w pobliżu kancelarii prawniczej i placówek finansowych. Pracują tam młodzi, dynamiczni i eleganccy ludzie. Oblicze restauracji ma się zmienić, odpowiadać właśnie ich potrzebom. Ja niestety nie komponuję się dobrze z wizją pracodawcy - opowiada pani Teresa Sękowska. Dostałam wymówienie z pracy. Uzasadnieniem jest właśnie fakt, że nie wpisuję się w koncepcję zakładu pracy po reorganizacji. Myślę, że chodzi o brak znajomości języka obcego i o mój wiek. W tym roku obchodzić będę 40 urodziny. Oto, jaki prezent dostałam od pryncypała. Czuję się poszkodowana, zastanawiam się, czy tak dziwnie sformułowane uzasadnienie wypowiedzenia posiada moc prawną.

W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy. Musi być ona konkretna, rzeczywista i prawdziwa oraz podana w ten sposób, aby sąd mógł skontrolować jej zasadność. Powód wypowiedzenia nie może być zbyt ogólnikowy.

Niewłaściwe uzasadnienie przyczyny rozwiązania stosunku pracy jest niezgodne z prawem i uprawnia pracownika do dochodzenia roszczeń w sądzie. Jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione albo narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy może orzec o bezskuteczności tegoż wypowiedzenia. Jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu, sąd może zadecydować o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich zasadach lub o konieczności wypłacenia mu odszkodowania.

(Opr. A. B.)

d2bkm0h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bkm0h