Trwa ładowanie...
nik
20-09-2016 09:58

NIK krytykuje system szkolnictwa zawodowego

Zdaniem NIK jest on nieskuteczny, bo absolwenci szkół zawodowych mają poważne problemy ze znalezieniem zatrudnienia, a poziom bezrobocia w tej grupie wynosi aż 41 procent. NIK krytykuje zawodówki.

NIK krytykuje system szkolnictwa zawodowegoFot: Shutterstock/Cherries
d3bmb26
d3bmb26

Zdaniem NIK jest on nieskuteczny, bo absolwenci szkół zawodowych mają poważne problemy ze znalezieniem zatrudnienia, a poziom bezrobocia w tej grupie wynosi aż 41 procent.

Jak czytamy w raporcie Izby, do tej pory w Polsce odczuwalne są skutki zapaści szkolnictwa zawodowego, do której doszło po transformacji ustrojowej. Liczba szkół kształcących w zawodzie systematycznie spada: w 2005 r. było ich 5009 a w 2015 r. już tylko 4026. NIK zwraca równocześnie uwagę, że na rynku brakuje coraz więcej pracowników potrafiących wykonywać konkretne zawody. Zastrzeżenia, zwłaszcza pracodawców, budzi też sam poziom kształcenia w szkołach zawodowych. Wszystko to przekłada się na wysokie bezrobocie wśród absolwentów takich placówek.
NIK na razie wstrzymuje się z oceną reformy szkolnictwa zawodowego rozpoczętej od 2012 roku, czekając na zakończenie cyklu kształcenia, opartego na nowej podstawie programowej. Już teraz Izba zwraca jednak uwagę, że model finansowania szkół nie został przystosowany do zmian.

Władze samorządowe, na postawie nowych przepisów, mogą mieć problemy z decyzją o uruchomieniu nowych lub bardziej kosztownych kierunków, co z kolei będzie miało negatywny wpływ na dostosowanie szkolnictwa zawodowego do potrzeb rynku pracy. NIK podkreśla także, że jest problem z kształceniem specjalistów i zauważa, że nie ma kompleksowego systemu prognozowania zapotrzebowania na pracę w kilkuletniej perspektywie.

W ocenie Izby "niedoinwestowane szkolnictwo zawodowe oraz postrzeganie tych szkół jako placówek gorszego wyboru stwarza ryzyko nieefektywnego wydatkowania środków publicznych".
Cały raport można znaleźć na stronie www.nik.gov.pl.

d3bmb26
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bmb26