NIK pozytywnie o wdrożeniu rent strukturalnych

Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła
proces przygotowania i wdrożenia rent strukturalnych w rolnictwie -
poinformował na posiedzeniu sejmowej Komisji ds. Kontroli
Państwowej wiceprezes NIK Piotr Kownacki.

Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła proces przygotowania i wdrożenia rent strukturalnych w rolnictwie - poinformował w środę na posiedzeniu sejmowej Komisji ds. Kontroli Państwowej wiceprezes NIK Piotr Kownacki.

_ Generalnie ocena Izby jest pozytywna pomimo stwierdzonych, niewielkich nieprawidłowości, jakimi było na przykład późne podjęcie decyzji o powierzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) funkcji instytucji odpowiedzialnej za wypłatę rent strukturalnych _ - powiedział Kownacki.

Komisja wysłuchała informacji NIK o wynikach kontroli pierwszego roku funkcjonowania rent strukturalnych.

Jak powiedział Kownacki, Izba negatywnie oceniła fakt, że decyzja o wyborze ARiMR została podjęta na 5 miesięcy przed uruchomieniem rent. W ocenie NIK było to jedną z przyczyn opóźnień w uzyskaniu przez Agencję pełnej zdolności do obsługi rent, m.in. poszczególnych szczebli akredytacji unijnych i przygotowania systemu informatycznego.

_ Wnioski o udzielenie rent strukturalnych przyjmowane były od 2 sierpnia 2004 roku, jednak do wydania decyzji o ustaleniu prawa do tego świadczenia i realizacji wypłaty dochodziło w I kwartale 2005 roku _ - powiedział. Podkreślił, że skutki tej zbędnej zwłoki ponosili rolnicy, którzy zmuszeni byli do wielomiesięcznego oczekiwania na wypłacenie świadczeń.

Wiceprezes przypomniał, że co najmniej od 2002 roku przygotowania do obsługi rent strukturalnych czyniła Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).
_ KRUS zainwestował w system komputerowy 536 tys. zł, po czym zapadła decyzja, że zajmie się tym ARiMR" _- powiedział.

Wiceprezes ARiMR Marek Janiec wyjaśnił posłom, że decyzja była w pełni uzasadniona, ponieważ tylko Agencja posiada bazę danych w oparciu, o którą można przeprowadzać kontrole wniosków o renty.

Program rent strukturalnych ma zachęcić rolników w wieku przedemerytalnym do zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej i przekazania gospodarstw następcom. Ma on służyć m.in. objęciu gospodarstw przez osoby młodsze, mające wykształcenie rolnicze. Z raportu NIK wynika, że do końca maja 2005 r. kierownicy powiatowych biur ARiMR wydali 13 tys. 917 decyzji o przyznaniu renty, w tym 94,2 proc. stanowili rolnicy w wieku od 55 do 60 lat, pozostali to rolnicy w wieku 61-65 lat.

Renta za ziemię przysługuje rolnikowi, który posiada co najmniej 1-hektarowe gospodarstwo, ukończył 55 lat, przez ostatnie co najmniej 10 lat gospodarował na ziemi i był przez co najmniej 5 lat ubezpieczony w KRUS.

Wypłaty rent strukturalnych realizowane są na podstawie przepisów ustawy z 28 listopada 2003ár. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji iáGwarancji Rolnej (EFOiGR) orazározporządzenia Rady Ministrów z 30 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na uzyskiwanie rent strukturalnych objętej planem rozwoju obszarów wiejskich.

Renty strukturalne w 80 proc. finansowane są záSekcji Gwarancji EFOiGR, a w 20 proc. z budżetu państwa.

Zgodnie záustawą z 26 lipca 1991 r. oápodatku dochodowym od osób fizycznych, renty strukturalne podlegają zwolnieniu záopodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. (eg)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)