Niska zmienność w oczekiwaniu na decyzję ECB

Pomimo wielu istotnych danych makroekonomicznych, jakie napłynęły dziś na rynek, sesja przebiegała pod znakiem niskiej zmienności.

Eurodolar prawie nie zareagował na słabe odczyty wskaźników makro ze Stanów Zjednoczonych – jeszcze przed ich publikacją kurs EUR/USD zniżkował nieznacznie z poziomu 1,2700 do 1,2630 i w dalszej części dnia oscylował wokół tej wartości. Dane z gospodarki amerykańskiej świadczą o pogłębiającej się tam recesji. Według ADP Employer Service, w listopadzie pracę straciło 250 tys. osób, zaś zwolnienia planowane na grudzień, publikowane w tzw. Raporcie Challenger'a, osiągnęły największy od 7 lat poziom 181,6 tys. Uratowana od bankructwa Citigroup planuje zwolnić 52 tys pracowników, a w całym sektorze finansowym redukcja etatów może wynieść nawet ponad 91 tys. Rozczarowała również publikacja indeksu ISM sektora usług na poziomie 33 pkt.

W reakcji na spadki europejskich giełd zyskiwał japoński jen. Apetyt inwestorów na ryzykowne aktywa pozostaje słaby, w wyniku czego JPY w dalszym ciągu umacnia się wobec koszyka głównych walut. Silnie osłabiał się za to brytyjski funt, zniżkując w południe do poziomu 1,4660 GBP/USD.

W obliczu braku danych makroekonomicznych z Polski, krajowa waluta pozostawała pod wpływem nastrojów na światowym rynku, i wahań kursu EUR/USD. Kurs złotego przez większość dnia był zatem w miarę stabilny. Notowania EUR/PLN oscylowały pomiędzy 3,8300 – 3,8600, USD/PLN natomiast pozostawał w przedziale wahań 3,0200 – 3,0570. Stosunkowo małą aktywność na rynku walutowym można tłumaczyć oczekiwaniem na jutrzejsze decyzje Europejskiego Banku Centralnego oraz Banku Anglii dotyczące stóp procentowych. Rynek oczekuje obniżki kosztu pieniądza o 50 bps przez ECB i o 100 bps przez BoE.
Szporządził Artur Pałka Departament Doradztwa i Analiz DM TMS Brokers S.A.

Źródło artykułu:TMS Brokers

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)