Trwa ładowanie...
d27t0al
d27t0al

Niższe ceny owoców; ceny warzyw stabilne w 2008 r. - IERiGŻ

30.6.Warszawa (PAP) - Eksperci z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej spodziewają się niższych cen detalicznych owoców i ich przetworów w 2008 roku. Ceny...
Share
d27t0al

30.6.Warszawa (PAP) - Eksperci z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej spodziewają się niższych cen detalicznych owoców i ich przetworów w 2008 roku. Ceny warzyw powinny pozostać na stabilnym, ubiegłorocznym poziomie - wynika z raportu Instytutu nt. rynku owoców i warzyw.

"Obniżą się średnie ceny detaliczne owoców i ich przetworów, a nie zmienią się znacznie średnie ceny detaliczne produktów warzywnictwa" - napisano w raporcie.

Ceny skupu większości owoców, zdaniem IERiGŻ, nie powinny być niższe od średnich z lat 2005-2007. Zagwarantuje to opłacalność produkcji.

d27t0al

Opłacalna pozostanie także produkcja większości warzyw.

"Nie powinny pogorszyć się wyniki ekonomiczne branży przetwórstwa owoców i warzyw" - uważają eksperci IERiGŻ.

Instytut szacuje, że zbiory owoców w 2008 roku przekroczą 3 mln ton.

"Najbardziej zwiększy się produkcja owoców z drzew" - napisano.

d27t0al

Zbiory warzyw gruntowych, mogą być nieznacznie niższe niż w 2007 roku.

Eksperci Instytutu prognozują, że z powodu spodziewanego obniżenia cen w eksporcie większości produktów, wpływy z eksportu owoców i ich przetworów wzrosną mniej niż wolumen sprzedaży. W stopniu zbliżonym do wzrostu wolumenu eksportu zwiększyć się mogą wpływy z eksportu produktów warzywnictwa.

Spodziewany spadek cen importowych zadecydować może o zwiększeniu importu owoców południowych i ich przetworów. Obniży się natomiast import owoców strefy umiarkowanej i ich przetworów.

Zdaniem ekspertów, utrzyma się tendencja wzrostowa w imporcie większości produktów warzywnictwa. (PAP)

bg/ osz/

d27t0al

Podziel się opinią

Share
d27t0al
d27t0al