Trwa ładowanie...

Niższe emerytury? Dane GUS pokazały skalę obniżek. Jak wyglądają wyliczenia?

Główny Urząd Statystyczny pod koniec marca opublikował nowe tablice dalszego trwania życia. Te wskazują na wzrost oczekiwanej długości życia, co przełoży się na wysokość przyszłych emerytur. O ile spadną świadczenia wypłacane seniorom?

Niższe emerytury. Świadczenia spadną po 1 kwietnia. Komu?Niższe emerytury. Świadczenia spadną po 1 kwietnia. Komu?Źródło: Pixabay
d1hzlxk
d1hzlxk

Tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn, opublikowane przez GUS stanowią podstawę dla obliczania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysokości przyszłych emerytur. Zmiany, wynikające z danych Głównego Urzędu Statystycznego zaczną obowiązywać już od 1 kwietnia.

Niższe emerytury od kwietnia 2024. Dlaczego?

Wysokość świadczeń emerytalnych, dla osób, które zdecydują się przejść na emeryturę po 1 kwietnia 2024, będzie niższa ze względu na wzrost prognozowanej, średniej długości życia w Polsce. Jak wynika z danych GUS, wszystkie grupy wiekowe brane pod uwagę zanotowały wzrost długości trwania życia wobec ubiegłorocznych danych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Poruszenie w Lublinie. Wyjątkowe odkrycie w trakcie remontu kościoła

Jak wskazują prognozy, osoba, która przejdzie na emeryturę w wielu 60 lat, będzie pobierać świadczenie średnio przez 264 miesiące. 65-latkowie będą natomiast pobierać świadczenie średnio przez 219 miesięcy. Wydłużenie życia oznacza zaś, że osoby, które przejdą na emeryturę pomiędzy kwietniem 2024 a marcem 2025, będą otrzymywać niższe świadczenia od osób, które zdecydowały się na ten krok w tożsamych miesiącach ubiegłych lat. Co kluczowe, nowe wyliczenia co do zasady nie będą obowiązywać osób, które już są na emeryturze. "Nie ma zatem sensu składanie wniosków o ponowne przeliczenie świadczenia" - przekazuje ZUS.

d1hzlxk

Emerytury od 1 kwietnia. Niższe świadczenia. Jak wyglądają wyliczenia?

O ile niższe będą emerytury dla osób, które przejdą na nią po 1 kwietnia? Jak przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, "najnowsza tablica dalszego trwania życia powoduje obliczenie emerytury osoby w wieku 60 lat niższej o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat - o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy".

ZUS podał również przykładowe wyliczenia dla wieku emerytalnego, który wynosi obecnie 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn. Jak wynika z przekazanych, przykładowych wyliczeń, "60-latka z kapitałem 700 tys. zł otrzyma emeryturę w wysokości 2649,51 zł". To około 103 zł mniej względem ubiegłorocznych wyliczeń. "65-latek z kapitałem 700 tys. zł otrzyma emeryturę w wysokości 3197,81 zł, czyli mniej o ok. 136 zł" - przekazał ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1hzlxk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hzlxk