Wiek emerytalny. Ministra pracy zabiera głos
Rząd nie planuje podnoszenia wieku emerytalnego - uspokajała w czwartek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Dodała przy tym, że gabinet Donalda Tuska widzi potrzebę wprowadzenia zachęt do pozostawania aktywnym zawodowo po osiągnięciu wieku emerytalnego.
- Fakt, że coraz więcej osób osiąga coraz wyższy wiek jest absolutnie niezaprzeczalny. Z tego faktu, chciałabym to jednoznacznie zasygnalizować i podkreślić, nie wynikają plany podnoszenia wieku emerytalnego, takich planów rząd nie ma i nie będzie realizował - mówiła Dziemianowicz-Bąk podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego.
- Aczkolwiek widzimy potrzebę wprowadzania zachęt do tego, żeby aktywność zawodowa była utrzymywana dłużej, wraz ze zmieniającą się sytuacją demograficzną, ale także wyzwaniami srebrnej gospodarki - dodała.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ryanair będzie torpedować CPK - Maciej Wilk #17
Już raz podnieśli, drugi raz tego nie zrobią
Wiek emerytalny w Polsce wynosi obecnie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. W 2012 roku poprzedni rząd Donalda Tuska podniósł go do 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Taki pułap miał być osiągnięty stopniowo, w ciągu kilku lat. W 2015 roku Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów z obietnicą jego obniżenia do 60 i 65 lat. Gdy wygrało, swoją obietnicę zrealizowało.
W ubiegłorocznej kampanii przed wyborami parlamentarnymi Donald Tusk zapewniał, że jeśli wygra, powrotu do wyższego wieku emerytalnego nie będzie.
Ministra zapowiada szereg projektów
Podczas czwartkowego posiedzenia RDS Dziemianowicz-Bąk mówiła też, że do priorytetowych przedsięwzięć jej resortu należy przygotowanie ustawy o publicznych służbach zatrudnienia. - Jest to projekt, który zakłada przeprowadzenie kompleksowej reformy instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej - powiedziała minister.
Jak tłumaczyła, celem tego projektu jest zwiększenie m.in. trwałości zatrudnienia i skrócenie czasu poszukiwania pracy. Zapowiedziała jednocześnie, że termin wejścia w życie ustawy zaplanowano na 1 stycznia 2025 r.
Szefowa MRPiPS wskazała, że resort pracuje także nad projektem ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy. Projekt będzie dotyczył zatrudniania zarówno obywateli Ukrainy, jak i obywateli państw trzecich. Zmiany mają uspójniać i uszczelniać obecne przepisy.
Wśród pilnych działań Dziemianowicz-Bąk wymieniła także m.in. wdrożenie dyrektyw unijnych w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE.
Ministra zapowiedziała wdrożenie programu "Aktywny Rodzic" i rozwiązań dla rodziców wcześniaków. Poinformowała też, że w resorcie przygotowywane są także trzy projekty ustaw dotyczące zabezpieczenia społecznego. Zakładają one uregulowanie ustawowe świadczenia honorowego dla stulatków, drugą w roku waloryzację rent i emerytur przy odpowiednim wskaźniku inflacji oraz podniesienie i waloryzację zasiłku pogrzebowego.