Trwa ładowanie...

Niższe wpływy z podatków. "Trzeba będzie przycisnąć podatników"

Rząd zapowiadał wyższe wpływy z podatków dzięki uszczelnieniu systemu. Wpływy w 2016 roku były niższe niż planowano. - To oznacza, że w tym roku minister finansów będzie musiał jeszcze bardziej przyciskać podatników - uważa dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.

Share
Niższe wpływy z podatków. "Trzeba będzie przycisnąć podatników"
Źródło: WP.PL, fot: Fotolia
d9u682y

*Rząd zapowiadał wyższe wpływy z podatków dzięki uszczelnieniu systemu. Wpływy w 2016 roku były niższe niż planowano. - To oznacza, że w tym roku minister finansów będzie musiał jeszcze bardziej przyciskać podatników - uważa dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR. *
Wstępne szacunki ministerstwa finansów pokazują, że wpływy podatkowe były niższe niż planowano. To co uratowało budżet, to wyższy wpłata z zysku NBP.

- Jeżeli chodzi o podatki mamy pewną poprawę w przypadku CIT-u i akcyzy. Z tych dwóch podatków łącznie ściągnięto o 3 mld zł więcej niż planowano. Nie wprowadzono podatku od handlu, co oznaczało niższe o 2 mld zł wpływy podatkowe - wylicza Aleksander Łaszek.

- Także podatek od instytucji przyniósł o 2 mld zł mniej niż planowano. I co szczególnie bolesne dla ministerstwa finansów - wpływy z podatku VAT były o 2 mld zł niższe - dodaje.

Niższe wpływy z podatków to wynik deflacji. - W projekcie budżetu była zapisana inflacja ponad 1,5 proc. W rzeczywistości mieliśmy deflację. Łącznie 2 pkt. proc. przekładają się na te o 2 mld zł niższe wpływy podatkowe - tłumaczy główny ekonomista FOR.

d9u682y

Podziel się opinią

Share
d9u682y
d9u682y