Trwa ładowanie...
d39ggil

Norweski fundusz naftowy gotowy jest kupić obligacje EFSF

Norweski fundusz naftowy, gromadzony dla przyszłych pokoleń przez rząd Norwegii ze sprzedaży ropy i gazu, jest gotów kupić obligacje Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej (EFSF) - poinformowała w czwartek rzeczniczka funduszu Bunny Nooryani.

d39ggil
d39ggil

- Chcielibyśmy rozważyć nowe inwestycje, pod warunkiem że spełniają one wymagania pod względem rentowności i ryzyka - powiedziała Nooryani. Przypomniała, że już wcześniej fundusz naftowy nabył obligacje emitowane przez EFSF. - Tego rodzaju inwestycja traktowana jest przez nas w taki sam sposób, jak w każdy inny fundusz - podkreśliła.

Rzeczniczka potwierdziła wcześniejsze doniesienia norweskich mediów, które informowały o zainteresowaniu norweskiego funduszu obligacjami EFSF. Artykuły wywołały debatę, czy Norwegia, niebędąca członkiem Unii, powinna wspierać walkę z kryzysem w UE. Zwolennicy przekonywali, że kryzys w Europie ma negatywny wpływ na norweski eksport.

Wartość norweskiego funduszu naftowego szacuje się na ok. 388 mld euro. Wartość funduszu ratunkowego UE wynosiła dotychczas 440 mld euro. W czwartek nad ranem w Brukseli przywódcy państw UE zdecydowali o zwiększeniu tej kwoty do około biliona euro.

Pełna nazwa norweskiego funduszu naftowego to Rządowy Fundusz Emerytalno-Globalny. Trafiają do niego zyski z wydobycia ropy i gazu. Fundusz gromadzi pieniądze i dokonuje długoterminowych inwestycji w firmy i obligacje na całym świecie.

d39ggil
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39ggil