Trwa ładowanie...
dhq6x3r

Nova KBM chce pozyskać z emisji akcji ok. 132,4 mln euro (opis)

04.04. Warszawa (PAP) - Słoweński bank Nova KBM chce pozyskać z emisji akcji około 132,4 mln euro netto, które planuje wydać na wzmocnienie wskaźnika kapitałowego i dalszy rozwój...
Share
dhq6x3r

04.04. Warszawa (PAP) - Słoweński bank Nova KBM chce pozyskać z emisji akcji około 132,4 mln euro netto, które planuje wydać na wzmocnienie wskaźnika kapitałowego i dalszy rozwój grupy zakładający umocnienie pozycji rynkowej oraz ekspansję międzynarodową. Bank planuje zadebiutować na GPW 6 maja - podano w prospekcie emisyjnym.

Bank planuje pozyskane środki wykorzystać do końca 2013 roku.

Około 40 proc. wpływów bank chce wykorzystać na wzmocnienie wskaźnika kapitałowego Tier 1 do potencjalnych nowych wymogów kapitałowych.

dhq6x3r

Reszta wpływów emisji wspierać ma realizację strategii grupy Nova KBM w Słowenii i regionie na lata 2011-2013 zakładającej przyspieszenie rozwoju linii biznesowych w bankowości detalicznej i wybranych obszarów bankowości korporacyjnej.

Nova KBM jest zainteresowana selektywnymi akwizycjami banków w krajach byłej Jugosławii. Grupa dąży także do dalszego wzmocnienia działalności ubezpieczeniowej.

"Interesuje nas ekspansja strategiczna w regionie, są takie szanse. Interesuje nas region Europy Południowo-Wschodniej, to rynki, które są w centrum naszej uwagi" - powiedział na poniedziałkowej konferencji Matjaz Kovacic, prezes banku.

Prezes poinformował, że bank podtrzymuje politykę dzielenia się częścią zysku z akcjonariuszami. W ostatnich latach bank przeznaczał na dywidendę około 30 proc. rocznego zysku.

dhq6x3r

"W bieżącym roku planujemy wypłatę dywidendy, nie zamierzamy zmieniać naszej polityki dywidendowej" - powiedział Kovacic.

Emisja Nova KBM obejmuje do 13.040.989 akcji z prawem poboru. Oferta jest adresowana do obecnych akcjonariuszy banku, inwestorów indywidualnych w Polsce i w Słowenii oraz do inwestorów instytucjonalnych.

Oferowane akcje będą przydzielone obecnym akcjonariuszom, a akcje nieprzydzielone zostaną przyznane inwestorom instytucjonalnym, jak również inwestorom indywidualnym.

Spółka podała, że zakłada, iż około 15 proc. oferowanych akcji, które nie zostaną objęte przez obecnych akcjonariuszy, zostanie przydzielone inwestorom indywidualnym.

Przedział cenowy akcji w ofercie ustalono na 8-10,50 euro, natomiast cena maksymalna wynosi 10,50 euro (41,87 zł).

Ostateczna cena oferowanych akcji zostanie podana 14 kwietnia. Pierwsze notowanie oferowanych akcji na giełdzie w Lubljanie oraz na GPW planowane jest na 6 maja.

Globalnym koordynatorem oferty jest ING Bank NV. Agentem oferty w Polsce jest ING Securities.(PAP)

seb/ jtt/

dhq6x3r

Podziel się opinią

Share
dhq6x3r
dhq6x3r