Nowa opłata za plastikowe opakowania sprawia trudności przedsiębiorcom
Od 1 stycznia 2024 roku obowiązują nowe opłaty od jednorazowych opakowań na żywność i napoje. Teraz trzeba zapłacić 20 groszy od kubków na napoje oraz 25 groszy od pojemników na żywność. Jednak "Dziennik Gazeta Prawna" donosi, że dla przedsiębiorców nie wszystko w tej kwestii jest jasne.
Dziennik poinformował, że przedsiębiorcy nie są pewni co do tego, czy te opłaty są obciążone podatkiem VAT i czy nowa opłata powinna być uwzględniana na paragonie razem z zakupionym napojem lub posiłkiem, czy też powinna być rozliczana osobno.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Program wart setki miliardów. Co opozycja obiecała Polakom?
Przedsiębiorcy liczą na wytyczne ze strony Ministerstwa Finansów
Rozporządzenie, które określa wysokość opłat za jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych, zostało wydane przez ministra klimatu w połowie grudnia 2023 r. i weszło w życie niemal w ostatniej chwili przed wejściem przepisów w życie.
Zgodnie z rozporządzeniem, opłata za kubki na napoje wynosi 20 groszy, obejmując pokrywki i wieczka. Natomiast opłata za pojemniki na żywność, takie jak pudełka z pokrywką lub bez, wynosi 25 groszy.
Rozporządzenie obejmuje również pojemniki na żywność typu fast food, z wyjątkiem pojemników na napoje, talerzy oraz paczek i owijek zawierających żywność.
Opłaty wprowadzone zostały na mocy ustawy o obowiązkach przedsiębiorców i nakładają obowiązek pobierania opłaty od klientów przez przedsiębiorców prowadzących handel detaliczny, hurtowy lub gastronomiczny za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.
Portal wiadomoscihandlowe.pl przypomina, że obejmuje to również przedsiębiorców pakujących i oferujących napoje lub żywność za pomocą urządzeń vendingowych.
Jest lista produktów
Do ustawy dołączono załącznik z listą, która precyzuje, że do produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych podlegających zmniejszaniu stosowania zalicza się:
- kubki na napoje, w tym ich pokrywki i wieczka;
- pojemniki na żywność, w tym pojemniki takie jak pudełka, z pokrywką lub bez, stosowane w celu umieszczania w nich żywności, która jest:
- przeznaczona do bezpośredniego spożycia, na miejscu lub na wynos,
- zazwyczaj spożywana bezpośrednio z pojemnika,
- gotowa do spożycia bez dalszej obróbki, takiej jak przyrządzanie, gotowanie czy podgrzewanie - w tym pojemniki na żywność typu fast food lub na inne posiłki gotowe do bezpośredniego spożycia, z wyjątkiem pojemników na napoje, talerzy oraz paczek i owijek zawierających żywność.